Improwizacja i podświadomość

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 13:48
"Wielkie nauczanie" Corneliusa Cardew w "Letniej nocy". Zaprasza Ewa Szczeińska

John Cage, Earle Brown, Morton Feldman, La Monte Young; Karlheinz Stockhausen, Roman Haubenstock-Ramati, Kazimierz Serocki  - tych, którzy w minionym stuleciu poszerzali granice muzyki było wielu, do panteonu awangardy weszli nieliczni.
Na szczęście podręczniki historii muzyki nie raz podlegać będą jeszcze przewartościowaniom: sztuka XX wieku wciąż zadziwia, nie raz jeszcze zaskoczy - spora jej część pozostaje nieznana.

Artystą, którego z pewnością należałoby odkryć na nowo jest Cornelius Cardew (1936-1981). Kształcił się w ważnych muzycznych centrach Europy, bliżej było mu jednak do amatorów - zamiast Royal Albert Hall wybierał miejskie peryferia i ulicę. Żyjąc w londyńskim tyglu, chętnie zerkał zarówno na Zachód (amerykańska awangarda) jak i na Wschód; inspirował go Marks, Wittgenstein, Konfucjusz.

Tego lata  młodzi polscy kuratorzy z Fundacji 4.99 Michał Libera i Michał Mendyk podjęli próbę przywrócenia jego muzyki polskiej współczesności: zorganizowali warsztaty, których głównym celem było zgłębienie jednej z najbardziej tajemnych partytur Corneliusa Cardew– The Great Learning. Dzieło monumentalne, podzielone na  siedem paragrafów jest próbą zrealizowania utopijnej idei równości i braterstwa - wspólnego muzykowania. Amatorzy i profesjonaliści mają grać, śpiewać i eksperymentować na równych prawach. Razem. Postawieni w sytuacji, w której – jak to ujął  kompozytor - "jeśli masz coś do ofiarowania: ofiaruj to, jeśli nie masz nic do ofiarowania" przyjmuj, kolektywnie tworzą muzyczną sztukę. Partyturowy zapis jest tylko starannie przez kompozytora przemyślanym graficznym kodem, którego zadaniem jest prowokowanie wykonawców do uczestnictwa w  zbiorowym muzycznym rytuale. Great Learning Corneliusa Cardew, utopijny na pozór koncept łączenia tego co profesjonalne z tym co amatorskie, przynosi zaskakująco cenne artystycznie efekty.

W piątkowej Letniej nocy przedstawimy Państwu obszerne fragmenty tego dzieła  zarejestrowanego podczas warsztatów w wigierskim Domu Pracy Twórczej oraz podczas koncertu w Białej synagodze w Sejnach.

 

20 sierpnia (piątek), godz. 23:00

The
The Great Learning, Paragraf 2

 

The
The Great Learning, Paragraf 3

 

The
The Great Learning, Paragraf 7

Czytaj także

Pan od muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 17:41
O nowych formach oraz znaczeniu edukacji muzycznej porozmawiają w "Letniej nocy" Ewa Szczecińska oraz jej gość Michał Górczyński
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wsiąść do pociągu...

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2010 10:45
Dziś w "Letniej nocy" kilka bardzo odmiennych przykładów na związki muzyki z mechaniką: usłyszymy utwory między innymi Lionela Marchettiego, Philipa Glassa, Federica Schumachera i Pawła Szymańskiego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabawy z dźwiękami w Letnią noc

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2010 13:32
Na wakacyjne przygody z dźwiękami doskonale banalnymi i absolutnie zwariowanymi zaprasza Ewa Szczecińska
rozwiń zwiń