Antonio Vivaldi - mistrz barokowego koncertu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 15:17
Rytmiczny wigor, energia, precyzja i humor. Trudno o lepszych wykonawców pełnej radości życia muzyki "Rudego księdza" niż "Il Giardino Armonico".

Antonio Vivaldi większość zawodowego życia spędził jako nauczyciel muzyki w Ospedale della Pietà, weneckim sierocińcu powstałym w XV wieku i do dziś istniejącym. W czasach Vivaldiego była to jedna z najsłynniejszych szkół muzycznych w Europie. Chociaż przyjmowano zaróno chłopców jak i dziewczęta, tylko dziewczynki uczone były muzyki. Chłopcy opuszczali mury Ospedale przed ukończeniem 15 lat, natomiast dziewczęta, o ile nie wyszły za mąż, pozostawały w murach szkoły do końca życia, jako członkinie orkiestry i chóru. Regularne koncerty tych zespołów były źródłem dochodu sierocińca i cieszyły się wielkim powodzeniem - wśród zachwyconych słuchaczy był między innymi Jean-Jacques Rousseau.
Zasługi Vivaldiego dla rozwoju muzyki w Ospedale della Pietà są ogromne. Nie tylko dbał on o wysoki poziom wykonawczy kierowanego przez siebie zespołu, ale też dostarczał na jego potrzeby różnorodnego repertuaru. Vivaldi chciał, by poszczególne instrumentalistki mogły pokazać swój kunszt, stąd w repertuarze pisanym dla Ospedale dominują koncerty. Są to dzieła zarówno solowe, na rozmaite instrumenty smyczkowe, dęte i szarpane, jak i na zespoły instrumentów, jak w przypadku Koncertu h-moll na czworo skrzypiec.

Koncert okazał się medium bardzo nośnym i nadającym się również do wyrażania efektownych treści pozamuycznych, zwykle poprzez dźwiękonaśladowczą ilustrację, jak w koncercie na flet i smyczki "La tempesta di mare" ("Burza na morzu", czyli po prostu "Sztorm"). Czasem też słychać w tych koncertach odgłosy weneckiego portu, tygla, w którym mieszały się rozmaite języki i narodowości, przybysze z różnych stron świata, przynoszący ze sobą własną tradycję muzyczną. Wyraźne tego przykłady słychać w koncercie "Grosso Mogul", w którym mniej jest elementów tureckich czy hinduskich (ponoć koncert powstał na zamówienie tureckiego dyplomaty - w owych czasach w Indiach rządziła turecko-mongolska dynastia Mogołów), więcej za to motywów cygańskich, których muzyka mogła docierać do okien Vivaldiego w Ospedale po prostu z drugiego brzegu kanału.

Do wysłuchania koncertów Vivaldiego w perfekcyjnych interpretacjach "Il Giardino Armonico" zaprasza Piotr Matwiejczuk

 

Program
Antonio Vivaldi: La senna festeggiante – sinfonia z serenaty RV 693, Koncert fletowy F-dur RV 433 "La tempesta di mare", Koncert na smyczki g-moll RV 157, Koncert skrzypcowy D-dur RV 208 "Grosso Mogul", Koncert na czworo skrzypiec h-moll RV 580, Koncert lutniowy D-dur RV 93, Koncert fletowy C-dur RV 443
 

Wyk. Enrico Onofri – skrzypce, Giovanni Antonini – flet, Luca Pianca - lutnia,  Il Giardino Armonico, Giovanni Antonini - kierownictwo artystyczne. (Brugia, 6.11.2010)
 

26 stycznia (środa), godz. 19:00

Zobacz więcej na temat: Antonio Vivaldi Europa Indie
Czytaj także

Vivaldi odnaleziony po 270 latach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 17:57
W Wielkiej Brytanii odnaleziono dwie dotychczas nieznane sonaty skrzypcowe Antonio Vivaldiego, które przeleżały blisko 270 lat w kolekcji manuskryptów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Haendel w ogrodach harmonii

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 11:32
W czwartek wieczorem nadamy koncert Il Giardino Armonico, który odbył się z okazji Roku Haendlowskiego w rodzinnym mieście kompozytora - Halle.
rozwiń zwiń