Polskie Radio
Section05
biznesmen

Młodzi specjaliści porzucają emigrację i wracają do Polski

Brytyjski dziennik „Financial Times” opisał w piątek falę powrotów do kraju młodych polskich profesjonalistów, którzy studiowali i rozpoczynali swoje kariery w Wielkiej Brytanii. O tym, czy są to jednostkowe przypadki czy początek pewnego trendu, rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Piotr Soroczyński (KUKE), były minister finansów Cezary Mech i ekonomista Sławomir Horbaczewski.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania biznesmen

Marek Borowski: biznes filarem filantropii

Żywność i ludzie, którzy potrafią się nią dzielić, budzą w nim szacunek i uznanie. W przededniu Światowego Dnia Żywności (16 października), te uczucia są szczególnie silne. Ale towarzyszą mu też na co dzień. I nic dziwnego, skoro codziennie zabiega o to, aby żywność nie marnowała się, a jej nadwyżki trafiały do najuboższych. Gościem audycji „Ludzie gospodarki” w Polskim Radiu 24 był Marek Borowski, prezes Polskiej Federacji Banków Żywności.
Zobacz więcej na temat:  biznesmen biznes żywność Dariusz Kwiatkowski

Sonik: czuję się raczej przedsiębiorcą niż biznesmenem

Już w liceum sprzedawał sprzęt sportowy, na studiach założył pierwszą firmę. Obecnie przedsiębiorstwa, w których ma udziały, zarabiają rocznie kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. A mimo to większości Polaków nazwisko Rafała Sonika nie kojarzy się z biznesmenem, a raczej sportowcem, pierwszym w historii Polakiem, który wygrał rajd Dakar.
Zobacz więcej na temat:  biznesmen przedsiębiorca Błażej Prośniewski

Konstytucja Biznesu: przełomowe prawo dla firm?

Ustawa z 1988 roku o działalności gospodarczej, tzw. ustawa Wilczka umożliwiła  przejście od gospodarki permanentnego niedoboru do gospodarki wolnorynkowej. W wyniku jej wprowadzenia powstało 2 mln nowych firm i stworzono 6 mln miejsc pracy. Czy Konstytucja Biznesu, zaproponowana przez Ministerstwo Rozwoju, powtórzy ten sukces?
Zobacz więcej na temat:  Błażej Prośniewski Justyna Golonko Aleksandra Tycner biznes biznesmen przedsiębiorca przedsiębiorstwo prawo gospodarka polska ustawa Plan Morawieckiego