Kosmonauci - energia i bezkompromisowość na pierwszym planie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 19:00
Kosmonauci przygotowali orbitalną misję załogową w radiowej Dwójce. Lot w przestrzeni muzycznej, w zależności od etapu misji, przebiegał po trajektorii umożliwiającej eksplorację orbity okołojazzowej, w perygeum zahaczając o hip hop, a w apogeum - o drum'n'bass. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego niezwykłego wydarzenia!

Zobacz wideo:

[You Tube Dwójki]

W piątek będzie dużo energii, bo to nam wychodzi najlepiej. To nie jest granie konceptualne, bo mimo że jest mnóstwo elementów, które są rzetelnie zaaranżowane od A do Z, to jednak ogromne jest spektrum dowolności i na pierwszym planie zawsze jest energia - zapowiadali jeszcze przed koncertem członkowie zespołu. W cyklu "Jazz.PL" artyści przedpremierowo zaprezentowali repertuar, który ukaże się na ich debiutanckiej płycie.

Kosmonauci to zespół złożony z czterech młodych improwizatorów, którzy dorastali razem w Bielsku-Białej. Swój zespół nazywają boysbandem wywodzącym się z tradycji jazzowych. W muzyce prezentują te emocje i wartości, które cechują niepokornych przedstawicieli młodego pokolenia, na czele z niespożytą energią i bezkompromisowością. Instrumentarium, w skład którego wchodzi saksofon, bas, wibrafon i perkusja, służy Kosmonautom do tworzenia stylu balansującego pomiędzy emocjonalnymi melodiami a polirytmicznymi strukturami.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

To, co gramy, jest wypadkową tego, jak długo się znamy i wszystkich rzeczy, które nam się podobały przez te wszystkie lata, a znamy się od początku pierwszej klasy szkoły muzycznej, a nawet dłużej... Na przykład z Miłoszem Pieczonką znam się dosłownie od urodzenia, bo nasze mamy poznały się na szkole rodzenia. Utwory, które gramy, są bardzo zróżnicowane, ale mają wspólny mianownik i nad zachowaniem tego spójnego języka pracowaliśmy chyba najdłużej - mówi Tymon Kosma, wibrafonista Kosmonautów.

Zespół jest obecny na scenie muzycznej już 5 lat i choć do tej pory nie wydał płyty, to zdążył zagrać koncerty na uznanych festiwalach jazzowych, jak Jazz Jantar, Bielska Zadymka Jazzowa, Młyn Jazz Festiwal, czy wystąpić w Filharmonii Narodowej w Warszawie, zyskując sobie przychylność publiczności i krytyków. Teraz czas na wizytę w radiowej Dwójce!

Na debiutancki album kwartetu poczekamy do jesieni, ale już w ten piątek (26.05) będzie można usłyszeć przedpremierowe wykonania utworów przygotowanych na tę płytę.

Załoga:

Miłosz Pieczonka - saksofon
Tymon Kosma - wibrafon
Bartek Lucjan - bas
Jan Pieniążek - perkusja

Koncert poprowadzi Roch Siciński.

.

***

Koncert w ramach cyklu "Jazz.PL" w piątek (26.05) w godz. 18.00-19.00. Transmisja na antenie Dwójki, stronie internetowejFacebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia. Sponsorem cyklu jest PKO Bank Polski.

mo

Zobacz więcej na temat: Jazz pr poleca
Czytaj także

José Manuel Albán Juárez i jego sekstet - "Musica negra y blanca" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 19:00
Po krótkiej świątecznej przerwie czas na kolejny koncert z cyklu "Jazz.PL". Perkusista José Manuel Albán Juárez zaprezentował swój premierowy projekt, łączący polskie oberki z tradycyjną muzyką peruwiańską. Koncert zatytułowany "Musica negra y blanca" był transmitowany na antenie, stronie internetowej oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego niezwykłego wydarzenia!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Sarnecki Quintet - inspiracje różnymi muzycznymi gatunkami [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 19:15
Bohaterem tej odsłony cyklu "Jazz.PL" był Rafał Sarnecki. Kwintet gitarzysty zaprezentował słuchaczom radiowej Dwójki utwory z ostatniej płyty, zatytułowanej "A View From the Treetop", która jest piątym autorskim albumem wydanym przez Rafała Sarneckiego. Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania koncertu!
rozwiń zwiń