75-lecie Programu II Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2012 12:45
1 marca radiowa Dwójka będzie obchodzić 75. urodziny. Z tej okazji zaplanowaliśmy wiele wyjątkowych audycji, koncertów oraz niespodzianek.
75-lecie Dwójki
75-lecie DwójkiFoto: mat. promocyjne

Najwięcej atrakcji przygotowaliśmy dla Państwa na dni od 1 do 4 marca. W tym czasie odbędzie się aż osiem Koncertów Urodzinowych. Ich zróżnicowanie spowoduje, że z pewnością każdy wielbiciel dobrej muzyki znajdzie coś dla siebie – oczywiście wszystkie będą transmitowane w Programie 2.

 

Koncerty Urodzinowe

Pierwszy z koncertów rozpocznie się 1 marca o godz. 12.00 w Żelazowej Woli, gdzie z okazji 202. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Magdalena Lisak (Laureatka XIII Konkursu Chopinowskiego) zaprezentuje dzieła kompozytora, a o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej z recitalem, również upamiętniającym rocznicę urodzin Chopina, wystąpi Lukas Geniušas (Laureat XVI Konkursu Chopinowskiego). 

O godzinie 18:00 w Studiu im. Władysława Szpilmana zagra zespół Bester Quartet. Suchacze ponownie przeniosą się do Studia im. W. Szpilmana o godz. 22.00 na koncert Kwintetu Wojtka Mazolewskiego. Zaraz po nim, o północy, DJ Lenar zaprezentuje własne aranżacje utworów Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, w którym narodziła się polska muzyka elektroniczna. 
 
2 marca (piątek) o godz. 19.00 w Studiu im. W. Lutosławskiego wystąpi skrzypek Krzysztof Jakowicz i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jerzego Maksymiuka. Natomiast o godz. 22.00 w Studiu im. W. Szpilmana jazzowo dla Dwójki zagra zespół Levity.

3 marca (sobota) o godz. 17.00 Program 2 zaprosi słuchaczy na specjalne wydanie "Five o’clock", którego gośćmi będą znakomici śpiewacy: Urszula Kryger, Anna Radziejewska i Jerzy Artysz, a przy fortepianie towarzyszyć im będzie Katarzyna Jankowska.  

Urodzinowe obchody zwieńczy 4 marca występ Polskiej Orkiestry Radiowej, która pod dyrekcją Szymona Bywalca zagra o godz. 19.00 koncert "Generacje XV – młodzi kompozytorzy na 75-lecie Dwójki". Wspólnie z Orkiestrą w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpią: Katarzyna Duda – skrzypce, Leszek Lorent – perkusja oraz Kamil Walasek – altówka.


1937-2012. Historia i współczesność

Koniec tygodnia od 1 do 4 marca będzie szczególnie bogaty w rocznicowe niespodzianki. Oprócz wspomnianych transmisji Koncertów Urodzinowych oraz specjalnych cykli, 1 marca o godz. 17.07 Program 2 zaprasza również na "Od zawsze i na zawsze z Dwójką" Hanny Marii Gizy, a 2 marca o godz. 21.30 na "Zakładkę literacką" z audycją Doroty Gacek i Elżbiety Łukomskiej "Moje życie z Dwójką".  

W sobotę, 3 marca, od samego rana będzie można słuchać urodzinowego programu. Już o 9.45 Wacław Tkaczuk przedstawi "Wiersze z gazet i z czasopism rocznika 1937", a o godz. 12.00 Tomasz Mościcki zaprosi na "Przestrzenie kultury: Sezon teatralny roku 1937". Nieco później, o godz. 14.00, Przemysław Psikuta w "Dużej czarnej" muzycznie przybliży rok powstania radiowej Dwójki. Zaraz potem, o godz. 16.00, Hanna Maria Giza poprowadzi "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego: Dwójka – reaktywacja po wyzwoleniu". Na zakończenie dnia, o godz. 22.00, "Najszczęśliwszy człowiek na świecie, czyli Chaplin ma czkawkę", Józefa Mayena – słuchowisko zrealizowane w 1974 roku na podstawie przedwojennego tekstu.

W niedzielne popołudnie, przed transmisją koncertu Polskiej Orkiestry Radiowej, o godz. 13.00 Tomasz Szachowski zaprosi na jubileuszowe "Ćwiczenia z myślenia", a o 17.00 Kuba Borysiak i Bartosz Panek na "Słuchaj Dwójki (w świecie)".

Zapraszamy!

/