X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poradnik duchowy Mistrza

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 20:54
55. rocznica śmierci Leopolda Staffa stanowi doskonałą okazję do wysłuchania archiwalnej audycji poświęconej temu wybitnemu poecie i tłumaczowi.
Audio
Leopold Staff, przed 1905
Leopold Staff, przed 1905Foto: il. za: Wilhelm Feldman, "Współczesna literatura polska 1880-1904", wyd. 1905/Wikimedia, domena publiczna

Czerpał z wielu źródeł, jego twórczość przechodziła przez wiele etapów, należał do kilku epok. Czasem najintensywniejszych poszukiwań własnego głosu był okres młodopolski, początek XX wieku. Powstały wówczas antydekadenckie "Sny o potędze", nastrojowy "Dzień duszy" (ze słynnym lirykiem "Deszcz jesienny") czy też tomiki, w których objawiła się chęć wyrażenia (w duchu nie tylko franciszkańskim) harmonii świata, afirmacji życia w jego złożoności i bogactwie. 

Kształtowana wówczas "poezja zwyczajności" splatała się, wraz z kolejnymi tomikami, z filozofią czerpiącą wiele z idei epikurejskich czy stoickich. "Zmienność Staffa wprawiała współczesnych w zakłopotanie, ponieważ prawie zawsze był aktualny; a przy samym końcu życia, po drugiej wojnie światowej, znalazł się pod wpływem bardzo młodych poetów" - pisał Miłosz.
Z okazji 55. rocznicy śmierci Leopoloda Staffa zapraszamy do wysłuchania audycji "Leopolda Staffa poradnik duchowy dla poetów", nadanej w Programie II Polskiego Radia pięć lat temu. W audycji profesor Andrzej Zieniewicz opowiada o twórczości poety, a w trakcie swej opowieści przytacza fragmenty wierszy Staffa, poddając je interesującej analizie.

Zobacz więcej na temat: Leopold Staff POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budowanie na tym co nieuchwytne

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 14:21
- Nie poddawać się, czyli w momencie odniesienia klęski brać ją jako coś na czym dalej będzie się budować, a nie jako brak. Jak daleko musimy się posunąć w naszym wysiłku, żeby powiedzieć "Spróbował, ale nie udało mu się" – pyta doc. Robert Piłat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramatyczne zmagania z ciemnością

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 16:16
Władysław Sebyła zginął w kwietniu 1940 roku w Charkowie. Jego niepokojącą, pełną religijnego napięcia twórczość stawiano obok Miłosza czy Czechowicza. Jego spory z Bogiem o sens ludzkiego życia i kształt świata wydają się aktualne również dziś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z Ryszardem Krynickim

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 15:01
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy nagranej podczas festiwalu Europejski Poeta Wolności.
rozwiń zwiń