X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tymon Terlecki w listach do przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 10:00
Rozmowa o wybitnym polskim humaniście, historyku teatru, pisarzowi i eseiście.
Tymon Terlecki w listach do przyjaciół
Foto: Glow Images/East News

Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem historyków teatru - Marzeny Kuraś z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, profesor Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej i profesora Edwarda Krasińskiego, redaktora naczelnego "Pamiętnika Teatralnego".  Ostatni numer tego własnie kwartalnika  poświęcony jest  w całości Tymonowi Terleckiemu.

Artykuły w kwartalniku mają na celu przywrócenie pamięci o tym wybitnym polskim humaniście -  historyku teatru, pisarzu, eseiście, recenzencie, nieobecnnym w peerelowskiej rzeczywistości emigrancie, który współpracował z radiem Wolna Europa. Ważniejsze tytuły z ogromnego dorobku Tymona Terleckiego to: "Krytyka personalistyczna", "Rodowód poetycki Ryszarda Berwińskiego", "Teatr amatorski", "Pani Helena", "Książki, ludzie i kulisy". Po wojnie Tymon Terlecki mieszkał najpierw w Londynie a od 1964 roku w Stanach Zjednoczonych. Wykładał na Uniwersytecie w Chicago teorię literatury i teatru.

Korespondencyjnie, od zakończenia wojny, utrzymywał kontakt ze swoim równolatkiem - Bohdanem Korzeniewskim, później doszła listowna  znajomość z innymi historykami polskiego teatru - Józefem Szczublewskim i Zbigniewem Raszewskim. Fragmenty tych listów czytają w audycji Jarosław Gajewski i Andrzej Ferenc. To, co daje się zauważyć  po lekturze tych listów, to wzajemna, ścisła współpraca na polu naukowym, pozwalająca orientować się emigrantowi Terleckiemu w życiu teatralnym Polski na bieżąco. Korespondenci wymieniali się materiałami, recenzjami na temat swoich prac, uwagami a przede wszystkim książkami. W stanie wojennym Tymon Terlecki - wielki autorytet moralny wspierał swoich przyjaciół (bo z czasem ta znajomość przerodziła się w przyjaźń) także materialnie, śląc kolejne paczki z artykułami pierwszej potrzeby, których wówczas w Polsce brakowało. Wzajemne odwiedziny były prawdziwym wydarzeniem, ale miały miejsce sporadycznie.

8 lipca (niedziela), godz. 19.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak