Naczelny polski mitolog

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 22:30
Jana Parandowskiego, wybitnego pisarza i znawcę kultury antycznej, w "Notatniku Dwójki" wspominać będą jego syn Zbigniew, wnuczka Joanna Szczepkowska oraz prof. Władysław Bartoszewski.
Jan Parandowski
Jan ParandowskiFoto: PAP/Edmund Uchymiak

26 września mija 35. rocznica śmierci Jana Parandowskiego. Pisarz, tłumacz, eseista, miłośnik kultury starożytnych Greków i Rzymian najbardziej znany jest ze swojej "Mitologii", wydanej po raz pierwszy w 1924 r. i wielokrotnie wznawianej. Dzieło to było podstawą popularyzacji kultury antycznej w Polsce. Wspaniały styl tej książki i wierny, lecz pozbawiony kontrowersji obyczajowych opis najważniejszych mitów greckich do dziś pozwalają na korzystanie z "Mitologii" w edukacji szkolnej.

Jan Parandowski przez 43 lata stał na czele polskiego PEN Clubu. Jego żona, Irena Parandowska, w 1988 r. zapoczątkowała przyznawanie Nagrody Literackiej Polskiego PEN Clubu imienia pisarza. Nagroda przyznawana jest corocznie za twórczość w duchu dzieła Jana Parandowskiego, a jej laureatami byli najznakomitsi polscy twórcy, m.in. Zbigniew Herbert, Tadeusz Różewicz, Stanisław Lem i Sławomir Mrożek.

Gościem audycji będzie Joanna Szczepkowska. Usłyszymy też nagrania głosów Zbigniewa Parandowskiego i prof. Władysława Bartoszewskiego.

Na audycję zaprasza Elżbieta Łukomska.

26 września (czwartek), godz. 15.00

Czytaj także

"Kongres" - Lem broni jawności zła

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 19:00
- Stanisław Lem bardzo podejrzliwie traktował próby ukrycia prawdziwej natury człowieka - mówił w Dwójce prof. Maciej Michalski. O opowiadaniu pisarza i jego filmowej adaptacji Ariego Folmana opowiadał także Wojciech Orliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Libera: Mrożek potrafił stworzyć coś z niczego

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 09:12
– Mrożek w swojej twórczości nie korzystał z własnej biografii i przeżyć, a jeśli już to robił, było to bardzo gruntownie przerobione – opowiadał o Sławomirze Mrożku, w "Sezonie na Dwójkę" Antoni Libera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seamus Heaney - serdeczny olbrzym z Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 17:24
- Niewielu spotkałem ludzi tak ciepłych i pełnych przyjaźni - mówił w Dwójce Jerzy Illg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak, który często podejmował irlandzkiego noblistę w Krakowie.
rozwiń zwiń