Przywrócone piękno suki biłgorajskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 14:04
Nie wiemy dokładnie jak wyglądała suka biłgorajska, gdyż do naszych czasów nie zachował się żaden oryginalny instrument. Jednak dzięki m.in. działalności Marii Pomianowskiej udało się przywrócić ją współczesności.
Audio
  • Spotkanie z Marią Pomianowską/Źródła (Dwójka)
Maria Pomianowska
Maria PomianowskaFoto: materiały promocyjne

15 grudnia w studiu im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncert poświęcony suce biłgorajskiej, podczas którego usłyszymy Marię Pomianowską z uczennicami i Zbigniewa i Krzysztofa Butrynów.
W audycji "Źródła”, Maria Pomianowska opowiadała o suce biłgorajskiej, na której od wielu lat gra. Dzieliła się swoją wiedzą dotyczącą rekonstrukcji tego instrumentu, zarówno jego budową, jak i wydobywanym przez niego dźwiękiem. Podkreślała, że należało też opracować sposób gry na nim, repertuar, strój. Artystka przyznała, że jej doświadczenia z muzyką azjatycką miały olbrzymie znaczenie w przywołaniu tego instrumentu z zapomnienia.
Maria Pomianowska podkreślała, że obecnie suczyści grają na rozmiarze suki biłgorajskiej, który ona wymyśliłam. Przypomniała, że akwarela Wojciecha Gersona była źródłem najbardziej szczegółowych informacji o tym, jak ten instrument wyglądał. Rozmiar suki był skrzypcowy – to wiemy z zachowanych dokumentów, które opisywały jej używanie na terenie XIX wiecznej Polski.
Artystka przypominała, że grała nie tyko na wiolonczeli, ale także na hinduskim instrumencie strunowym – sarangi, który był większy od skrzypiec, ale mniejszy od altówki. Lubiła dźwięk wydobywany przez takiej wielkości instrument, dlatego jej suka ma też taki rozmiar.
W radiowej Dwójce wspominała też o festiwalu "Na rozstajnych drogach” gdzie uczy gry na suce, "czasami w jakiejś szopie, bez elektryczności”.
- Łapię tam tego ducha ludowego, napawam się takim archaicznym rodzajem muzykowania i śpiewania przy suce. (…) wchłaniam ducha suki pierwotnej, gdzieś tam z tego Janowa Lubelskiego – tłumaczył Pomianowska.
Audycję prowadziła Anna Szewczuk.
pp


Zobacz więcej na temat: MUZYKA folk
Czytaj także

Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Muzyczna podróż dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 16:08
- Najbardziej interesują nas rdzenne tematy - zapewniła w radiowej Jedynce Maria Pomianowska, dyrektor festiwalu Skrzyżowanie Kultur na którym w tym roku można usłyszeć muzykę m.in. z wysp Reunion, Nowej Zelandii, Trynidadu i Tobago, czy Belize.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DesOrient na Święto Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 09:10
Koncerty w Trójce to nie tylko rock, jazz czy blues. W latach 90. w studiu przy Myśliwieckiej zagościł folk i muzyka filmowa – bohaterem kolejnego odcinka w cyklu "25 lat koncertów w Trójce" był zespół DesOrient.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Suka i fidela - powrót do dawnych dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 16:53
Anna Mamińska na zajeciach z archeologii muzyki i etnomuzykologii zafascynowała się suką biłgorajską, a potem fidelą płocką i na takich instrumentach teraz gra w zespole Pochwalone.
rozwiń zwiń