REKLAMA

Antyczny kryminał familijny

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 10:15
W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy na temat premiery "Edypa" w reż. Jakuba Krofty w Teatrze Dramatycznym. Sztukę będzie można oglądać od 4 lipca.
Fragment plakatu promującego spektakl Edyp
Fragment plakatu promującego spektakl "Edyp"Foto: Teatr Dramatyczny/mat. prasowe

/

Najdoskonalszy kryminał wszech czasów, jedno z najstarszych arcydzieł literatury dramatycznej, wzór tragedii doskonałej, pierwszy evergreen w historii dramatu. Do dziś krytycy są zgodni – napisany ok. 427 r. p.n.e. przez Sofoklesa dramat nie ma sobie równych.
"Król Edyp" wraca na afisz Teatru Dramatycznego. Wcześniej dramat reżyserowali tu Ludwik René i Gustaw Holoubek. "To sztuka o okrucieństwie przypadku, przed którym nie mogą zabezpieczyć ani najlepsze dary natury i umysłu, ani najostrożniejsze przewidywania" – pisał o greckiej tragedii krytyk Jan Kott.

(materiały Teatru Dramatycznego)

Gościem Poranka po 8.35 będzie odtwórca tytułowej roli Sławomir Grzymkowski.

Natomiast po 7.20 zaprosimy Państwa na 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie.

Oprócz tego w "Poranku Dwójki": "Słowo na dzień", wiadomości, "Archiwalnia", "Piosenka z rekomendacją" (tym razem wyboru dokonał Krzysztof Globisz) oraz konkurs "Płyta tygodnia".

Na audycję zaprasza Marcin Pesta​.

30 czerwca (poniedziałek), godz. 6.00-9.00

mc

Czytaj także

"Golgota Picnic". Czy sztuce można stawiać granice?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 18:00
Celowe bluźnierstwo czy opowieść głęboko humanistyczna? W Dwójce przedstawiliśmy racje obu stron sporu, który rozgorzał po odwołaniu przedstawienia argentyńskiego twórcy Rodrigo Garcii "Golgota Picnic" na tegorocznym Festiwalu Malta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tykanie uśmiechu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 15:59
Trzeba pamiętać, że prawdziwą miarą teatru jest sposób, w jaki teatr wystawia Szekspira lub Moliera, kiedy dla wystawień tych nie ma w świecie żadnych publicystycznie chwytliwych usprawiedliwień.
rozwiń zwiń