"Campo Santo". Literackie poglądy Sebalda

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 22:00
Niemiecki prozaik W.G. Sebald był twórcą osobnym i oryginalnym. Według wielu należy do największych pisarzy 2. poł. XX w.
Dzięki wydanej właśnie w Polsce książce Campo Santo możemy poznać Sebalda jako historyka literatury, krytyka literackiego, znawcę i wielbiciela twórczości takich pisarzy jak Franz Kafka, Vladimir Nabokov, Bruce Chatwin, Jan Amery, Peter Weiss. (na zdjęciu fragment okładki)
Dzięki wydanej właśnie w Polsce książce Campo Santo możemy poznać Sebalda jako historyka literatury, krytyka literackiego, znawcę i wielbiciela twórczości takich pisarzy jak Franz Kafka, Vladimir Nabokov, Bruce Chatwin, Jan Amery, Peter Weiss. (na zdjęciu fragment okładki)Foto: materiały promocyjne

Wśród osób, którym twórczość W.G. Sebalda jest bliska, znajduje się Julia Hartwig. Poetka napisała niegdyś w swoim "Dzienniku": "Sebald jest wielkim pisarzem, umie wypowiedzieć niewypowiedziane, zdobył mnie i coś we mnie odmienił, coś z czym nie chciałabym się rozstać".

Ale twórczość tego niemieckiego autora, który urodził się równo 70 lat temu w Alpach Bawarskich, a zmarł tragicznie w Anglii w 2001 roku, znana i ceniona jest przede wszystkim na świecie. Bardzo ceniła Winfrieda Georga Sebalda Susan Sontag, także tegoroczny noblista z Francji Patric Modiano wymienia go w gronie najważniejszych dla siebie pisarzy. Ale nie tylko twórcy związani z literaturą doceniaja tego autora. Wybitny fiński kompozytor i dyrygent Esa Pekka Salonen nie tak dawno na łamach "Tygodnika Powszechnego" stwierdził, że z książkami tego autora się nie rozstaje i powiedział, że łączy go z Sebaldem podobnie odczuwany stan obcości.

Znamy w Polsce, dzięki przekładom Małgorzaty Łukasiewicz, cztery główne książki tego autora: "Czuję. Zawrót głowy", "Pierścienie Saturna", "Wyjechali" i "Austerlitz", przełożony został także zbiór esejów "Wojna powietrzna i literatura", a teraz ukazała się książka "Campo Santo". Dzięki niej możemy poznać Sebalda jako historyka literatury, krytyka literackiego, znawcę i wielbiciela twórczości takich pisarzy jak Franz Kafka, Vladimir Nabokov, Bruce Chatwin, Jan Amery, Peter Weiss.

O tej książce opowie Adam Lipszyc - filozof, tłumacz, eseista. Jej fragmenty przeczyta Andrzej Mastalerz.

Na "Spotkania po zmroku" zaprasza w czwartek (11.12) w godz. 21.30-22.00 Dorota Gacek.

jp/mc

Zobacz więcej na temat: literatura Niemcy pisarz
Czytaj także

Mapy bólu, historie znikania. 70. rocznica urodzin W.G. Sebalda

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 15:00
18 maja 1944 urodził się W.G. Sebald - twórca osobny, uważany za jednego z największych pisarzy 2. poł. XX wieku.
rozwiń zwiń