Czy nowa ustawa uratuje rynek książki?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 20:00
Przyzwyczailiśmy się do tego, że książki w bibliotece po prostu są i po założeniu konta możemy z nich korzystać...
Czy sposób na uratowanie polskiego rynku książki jest ukryty w bibliotekach?
Czy sposób na uratowanie polskiego rynku książki jest ukryty w bibliotekach?Foto: Free Images/EmZed

Jednak z punktu widzenia prawda autorskiego biblioteki są tworem wyjątkowym - darmową wypożyczalnią, do których wydawcy są zobowiązani przysyłać nieodpłatne egzemplarze.

Sprawa ma się zmienić w związku z narzuconymi przez UE zmianami w prawie autorskim, Public Lending Right. Główną ideą PLR jest wynagrodzenie autorów, którzy tracą pieniądze na skutek bezpłatnego udostępniania ich utworów. W przypadku bibliotek działa to następująco: za każdą wypożyczoną książkę państwo płaci niewielką kwotę, która wpływa na specjalny fundusz przeznaczony na stypendia dla pisarzy, ambitne projekty wydawnicze czy akcje promocji czytelnictwa. Projekt ustawy jest już procedowany w Sejmie od dawna, zmierza obecnie wprost na biurko prezydenta.

Rzecz wydaje się niewielka, ale we właśnie wydanej książce Katarzyny Tubylewicz i Agaty Diduszko-Zyglewskiej, porównującej polskie i szwedzkie czytelnictwo, to właśnie rozwiązania pociągane za PLR mają mieć uzdrawiający wpływ dla czytelnictwa i rynku książki.

Czy tak jest rzeczywiście? Jak będzie to wyglądać w Polsce? Czy biblioteki na tym stracą czy zyskają? I skąd wziąć na to pieniądze? O to zapytamy Dominikę Michalak z Biblioteki Narodowej, Joannę Pasztaleniec-Jarzyńską ze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" - w czwartek (24.09) w godz. 18.00-18.30 - zaprasza Paweł Siwek.

mm/tj

Zobacz więcej na temat: biblioteka książki
Czytaj także

Biblioteki publiczne dały impuls do rozwoju każdego z nas

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 18:21
Przez ostatnie 3 dni w 40 bibliotekach na terenie całej Polski odbyły się debaty pod hasłem "Narodowy Coaching. Jak rozwinąć nasze skrzydła?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy warto uczyć dzieci wcześnie czytać?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 19:00
Dziś w „Strefie Rodzica” porozmawiamy o tym czy warto od małego uczyć dzieci czytania i jak zachęcić je do korzystania z biblioteki.
rozwiń zwiń