Lechoń, Wierzyński i Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 17:00
W audycji "Ćwiczeń z Myślenia” zapraszamy na opowieść o dziejach Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce.
Lechoń, Wierzyński i Nowy Jork
Foto: Okładka książki

Anna Lisiecka i Witold Malesa zapraszają na program z udziałem dr Beaty Dorosz, która opowie o swojej książce "Pasjans nowojorski", dotyczącej dziejów Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce, jego roli i znaczenia dla polskiej kultury. W audycji na żywo będą  wykorzystane nagrania z archiwum Radia Wolna Europa (Jan Lechoń), a także nagrania z obecnie mieszkającymi w Nowym Jorku polskimi artystami.
"Nowojorski pasjans” to próba pokazania z bliska dziejów Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku w latach 1942-1969. Znajdziemy tu także szczegółowy opis związków łączących z Instytutem dwóch znakomitych przedstawicieli polskiej literatury: Jana Lechonia i Kazimierza Wierzyńskiego. Książka wzbogaca wiedzę o polskim życiu naukowym w Nowym Jorku i o nowojorskich latach obydwu poetów. Nowojorski pasjans jest pracą pionierską, imponującą bogactwem szczegółów i otwierającą nowe perspektywy w badaniach nad życiem naukowym amerykańskiej Polonii.
Na "Ćwiczenia z Myślenia” zaprasza Anna Lisiecka i Witold Malesa
7 lipca (niedziela), godz. 14.00

Czytaj także

Lechoń, Tuwim oraz sprawa sowiecka

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 12:00
Dwóch świetnych poetów, przez wiele lat przyjaciół, podzieliła polityka. O złożonych relacjach między nimi rozmawialiśmy – w rocznicę urodzin Jana Lechonia i w roku poświęconym Julianowi Tuwimowi – w Dwójce.
rozwiń zwiń