Rozanow - genialny czytelnik, moralny prowokator

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 12:00
- Genialność Rozanowa nie podlega najmniejszej wątpliwości, ale trzeba zdać sobie sprawę, że w tym pakiecie otrzymujemy również rzeczy odstręczające - mówiła w Dwójce tłumaczka Renata Lis, uczestniczka dyskusji na temat rosyjskiego pisarza.
Audio
  • Rozanow - genialny czytelnik, moralny prowokator (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
fragment obrazu Carewna Michaiła Niestierowa, jednego z ulubionych malarzy Wasilija Rozanowa
fragment obrazu "Carewna" Michaiła Niestierowa, jednego z ulubionych malarzy Wasilija Rozanowa

Niezwykłą postacią Wasilija Rozanowa, znakomitego stylisty, autora książek "Opadłe liście", "Odosobnione" i "Ciemne oblicze" zafascynowany był m. in. Józef Czapski, który w jednym ze swoich szkiców stwierdził: "nie przestaję go czytać i podziwiać, ale wydaje mi się w tezach swoich nie do przyjęcia".

>>>Józef Czapski - serwis specjalny Polskiego Radia<<<
Tym, co do dziś fascynuje czytelników Rozanowa jest jego legendarna przenikliwość i umiejętność błyskawicznego docierania do sedna. - Jednym uderzeniem on otwiera nam istotę Gogola albo Niestierowa - zwracała uwagę Renata Lis. - Rozanow czyta przez siebie, swoje obsesje i pytania. Jednocześnie nie dokonuje żadnego nadużycia, gdyż z jego tekstów naprawdę dowiadujemy się czegoś o Gogolu czy Niestierowie.

Wasilij
Wasilij Rozanow, fot. Wikipedia/domena publiczna

We wstępie do wydanego w Bibliotece Kwartalnika Kronos tomu myśli "Opadłe liście" Piotr Nowak pisał, że Rozanow był "zżyty z literaturą jak ze swoimi spodniami". Z myśleniem o niej filozof nie rozstawał się nawet w toalecie. - Nie tylko czuł w sobie przymus nieustannej refleksji, ale też ciągłego zapisywania. Uważał, że sens myślenia zachowuje się w odręcznie sporządzanych notatkach - opowiadał Nowak.

Między błyskotliwymi uwagami na temat literatury i sztuki znalazły się u Rozanowa wątki, które sprawiają, iż jest on postrzegany jako pisarz kontrowersyjny, a wręcz wyzuty z moralności. Jawnie przedstawia się czytelnikom jako antysemita i antychrześcijanin. W jednym ze swoich esejów broni kazirodztwa, w innym snuje wizję orgii w cerkwi. - W "Opadłych liściach” jest obraz świątyni pod otwartym niebem, z roślinami w środku, gdzie pod nadzorem wspólnoty, mają kopulować świeżo poślubione pary, aż do poczęcia - opowiadała Renata Lis. Tłumaczka, do grzechów Rozanowa, dopisywała również wiarę w rosyjski imperializm.

Więcej na temat twórcy, który napisał, że gdyby kiedykolwiek chciano mu postawić jakiś pomnik, to życzyłby sobie tylko takiego, na którym pokazuje patrzącym figę - w nagraniu audycji.

W dyskusji na temat Wasilija Rozanowa udział wzięli tłumacze: Renata Lis, Piotr Nowak (z-ca redaktora naczelnego kwartalnika) oraz Jacek Chmielewski.

Audycję przygotowała Dorota Gacek.

bch/kul

Zobacz więcej na temat: filozofia literatura
Czytaj także

Nieskończona biblioteka Italo Calvino

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 12:00
W "Rozmowach po zmroku" odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Życie na miarę literatury". Tym razem rozmawialiśmy o Italo Calvino, jednym z najważniejszych włoskich pisarzy XX w., autorze słynnej książki "Jeśli zimową nocą podróżny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jack Kerouac - niszcząca legenda jednej książki

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 18:00
- Po książce "W drodze" Kerouac nie napisał niczego godnego uwagi. Sam pisarz uważał jednak inaczej. Sfrustrowany, brutalnie atakował nie tylko krytyków literackich - mówił w Dwójce Marcin Sendecki o sławnym przedstawicielu pokolenia bitników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Melancholia w literaturze – poznanie i terapia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 11:42
Kolejną audycję z cyklu "Życie na miarę literatury" poświęciliśmy fascynującemu i niejednoznacznemu – otwartemu na wielość odczytań – motywowi melancholii.
rozwiń zwiń