Między banałem a presją. Jak składać życzenia?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 12:00
- Z jednej strony wszyscy chcielibyśmy oryginalnych życzeń, z drugiej w zasadzie składamy życzenia w większości schematyczne - zwracał uwagę Wojciech Bonowicz, autor publikacji "Sto lat. Książka życzeń".
Audio
  • Rozmowa z Wojciechem Bonowiczem, autorem publikacji "Sto lat. Książka życzeń" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/Lucky Business

- Czasami ludzie o wiele bardziej wolą oficjalnie sytuacje niż te rodzinne, w których czują większe skrępowanie. Ale i słyszałem świadectwa odwrotne - mówił gość Dwójki o trudnościach w składaniu życzeń. - Każdy z nas oczekuje, żeby było w życzeniach to indywidulane piętno, ale jednak sami też nie jesteśmy w stanie wymyślić dla każdego osobno życzeń.

Jak podkreślał Wojciech Bonowicz, nie należy bać się powszechnie znanych formuł, które podpowiada nam konwencja życzeń. - Formuły są po to, by przezwyciężyć wewnętrzny opór.

Na ile życzenia mogą przejść czasem w rodzaj "pedagogiki", a nawet "presji"? Czy życzenia tego, "czego sobie sam zainteresowany życzy", są godne polecenia? Jak przełamać konwencję i złożyć "te same życzenia na sto różnych sposobów"?

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Wojciech Bonowicz (autor publikacji "Sto lat. Książka życzeń")

Data emisji: 2.01.2019

Godzina emisji: 21.30

jp/bch

Czytaj także

Wyobraźnia na co dzień i od święta

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 13:14
Pomysłowość, kreacja, fantazja. O życiu z wyobraźnią rozmawialiśmy z reżyserem teatralnym Piotrem Cieplakiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Leder: w "gościnności" inność jest najważniejsza

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 16:00
- Przybycie gościa jest zawsze spotkaniem z kimś innym, innym w radykalnym sensie. Ta inność w filozofii Levinasa jest źródłem naszego człowieczeństwa - mówił prof. Andrzej Leder o jednym z filozoficznych aspektów gościnności.
rozwiń zwiń