Heros Stoch i wojownik Małysz w świecie mitów

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 12:00
- Wyobrażenie, że ktoś jest jedyny i niezastępowalny, buduje lukę, w której może pojawić się kilka interesujących rzeczy - mówił Marcin Napiórkowski o współczesnej mitologii w kontekście sukcesów polskich skoczków narciarskich.
Audio
  • Rozmowa z dr. hab. Marcinem Napiórkowskim, autorem "Mitologii współczesnej" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Kamil Stoch
Kamil StochFoto: Shutterstock.com/Marcin Kadziolka

Mit o wyjątkowości sportowego bohatera, tłumaczył gość Dwójki, rodzi nostalgię, nieustanne reaktualizowanie dawnych sukcesów, ale i może przywoływać figurę następcy – dziedzica, która musi stoczyć walkę o własną tożsamość, wyjść z cienia dawnego mistrza. - Tego rodzaju opowieści znamy z kanonów mitologicznych, ale i obserwujemy je na co dzień, podziwiając skoki narciarskie - mówił Marcin Napiórkowski.

W rozmowie również o typowej dla mitycznej narracji powtarzalności pewnych struktur (czarodziejskie kombinezony i uosobiona pogoda), o sporcie jako o współczesnych obszarze rzeczy wzniosłych i – w przeciwieństwie choćby do świata show-biznesu – realnych czy o Warszawskiej Jesieni jako próbie inicjacyjnej. Kto jest w stanie "przetrwać koncerty" i je smakować, kto przejdzie ten muzyczny rytuał, zostaje włączony do pewnego kręgu wtajemniczonych…

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: dr hab. Marcin Napiórkowski (semiotyk, autor m.in. "Mitologii współczesnej")

Data emisji: 10.01.2019

Godzina emisji: 22.00

jp/bch

Czytaj także

Czy istnieje przeznaczenie, a jeśli tak, to czy możemy na nie wpływać?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 10:20
- Każdy człowiek ma swój indywidualny wzorzec, który musi odkryć i który często związany jest z powołaniem - mówi psychoterapeutka Hanna Wieloch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poszukiwanie samego siebie? Narcyz u psychoanalityka

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 11:00
W "Rachunku myśli" rozmawialiśmy o narcyzmie - jednym z najpopularniejszych, ale też i najbardziej wieloznacznych pojęć w psychoanalizie.
rozwiń zwiń