Prof. Piotr Nowak: dziś swoboda wypowiedzi to już historia

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 15:48
- Słowo "dyskryminacja" stało się taką "pałką policyjną". Jeśli nie zgadzamy się z tym, co mówi nasz polemista. Wystarczy gdy uznamy, że twierdzenia, które wypowiada, są obraźliwe, na przykład w stosunku do jakiejś mniejszości - mówił w Programie 2 Polskiego Radia polski filozof, laureat Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala za 2019 r.
Audio
  • Prof. Piotr Nowak o swobodzie wypowiedzi (Rozmowy po zmroku)
Prof. Piotr Nowak
Prof. Piotr NowakFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Prof. Piotr Nowak został wyróżniony za "bezkompromisową analizę problemów współczesnej kultury, ze szczególnym uwzględnieniem książki Przemoc i słowa. W kręgu filozofii politycznej Hannah Arendt". Wciąż powraca jednak do filozofów starożytnych i literatury pięknej, przede wszystkim dramatów Williama Szekspira oraz powieści Fiodora Dostojewskiego.

Czego tam szuka? Jacy są jego mistrzowie? Czy zawsze udawało mu się nie ulegać intelektualnym modom? Dlaczego tak dużo uwagi poświęca filozofii politycznej?

- Mam poczucie, że Grecy wszystko wymyślili. To jest uwaga Maxa Schelera, który napisał, że Grecy mieli wszelkie warunki ku temu, żeby stworzyć samochód. Umieli to zrobić, ale tego nie zrobili. Można zadać sobie pytanie, dlaczego tego nie zrobili. Ale też można sobie zadać wraz z nimi wiele pytań. Oni znajdowali odpowiedzi na pytania, których my boimy się nawet zadać - mówił filozof.

Piotr Nowak był gościem Dwójki. W audycji "Rachunek myśli" opowiadał o swojej książce "Przemoc i słowa. W kręgu filozofii politycznej Hannah Arendt">>>

Prof. Piotr Nowak podkreślił w rozmowie, że współczesny świat cierpi na brak swobody wypowiedzi. Jego zdaniem jest coraz więcej tematów tabu: Rosja, mniejszości w sferze publicznej, imigranci. - O tych rzeczach dzisiaj nie wypada mówić na głos inaczej, niż robi to mainstream - zaznaczył.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Piotr Nowak (filozof, laureat Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala za 2019 r.)

Data emisji: 16.01.2019

Godzina emisji: 21.30

jp/pg

Czytaj także

Opowieści/narracje

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 14:48
Jakie opowieści są w naszym świecie dominujące? Gdzie szukać takich, które będą dla nas najkorzystniejsze? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w audycji "Rachunek myśli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teoria ewolucji, czyli co Darwin zrobił z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 20:34
- Wszystkim czytelnikom prac Darwina rzucało się w oczy, i to trwa do dziś, że brakuje w jego teorii jakiegoś specjalnego, wyróżnionego miejsca dla człowieka - przypominał w Dwójkowym "Rachunku myśli" prof. Marcin Miłkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na początku był czyn

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 19:35
Czy myślenie i mowa mogą być działaniem? Zastanawialiśmy się nad tym w audycji "Rachunek myśli" wraz z prof. Robertem Piłatem.
rozwiń zwiń