Polskie Radio
Section05
Piotr Nowak

"Książka Historyczna Roku". "Filozofowie (w trzech słowach)" Piotra Nowaka

Poznaliśmy laureatów Konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego. W kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku" uhonorowana została książka Piotra Nowaka pt. "Filozofowie (w trzech słowach)". Organizatorami wydarzenia są: Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął uroczystość Patronatem Honorowym.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Książka Historyczna Roku literatura historia Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polskie Radio TVP IPN Instytut Pamięci Narodowej plebiscyt konkurs Piotr Nowak

"Polityczna decyzja została podjęta". Piotr Nowak o uruchomieniu KPO

- Jest zgoda i wsparcie tych osób na podjęcie decyzji. Są jeszcze kwestie techniczne, natomiast polityczna decyzja została już podjęta - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o rozmowach z unijnymi komisarzami ws. Krajowego Planu Odbudowy Piotr Nowak, minister rozwoju i technologii. Trwają również rozmowy dotyczące usunięcia Rosji z grupy G20.
Zobacz więcej na temat:  polityka Sygnały Dnia Grzegorz Jankowski Piotr Nowak Ministerstwo Rozwoju G20 Unia Europejska Stany Zjednoczone Krajowy Plan Odbudowy

Wojna wpłynie na liczbę inwestycji? Minister rozwoju uspokaja: Polska uważana jest za kraj bezpieczny

Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak podczas wizyty w Waszyngtonie powiedział, że mimo wojny na Ukrainie amerykańscy przedsiębiorcy uważają Polskę za kraj bezpieczny do inwestowania. W wywiadzie dla Polskiego Radia minister wyjaśniał, że poczucie bezpieczeństwa daje Amerykanom obecność Polski w NATO. W stolicy USA Nowak zabiegał między innymi o usunięcie Rosji z grupy G20 i przyznanie jej miejsca Polsce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja Piotr Nowak ŚWIAT Ameryka USA Waszyngton Ministerstwo Rozwoju Marek Wałkuski

"Włączenie uchodźców w codzienne życie". Nowak o ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

Piotr Nowak podkreślał w "Trójkowym komentarzu dnia" istotę włączenia Ukraińców, przybywających do Polski, w codzienne życie. – Właśnie temu służy przyjęta przez rząd, a procedowana obecnie przez parlament, specustawa. Ona jest potrzebna, aby nadawać numery PESEL, wydawać wirtualne dokumenty identyfikacyjne, żeby te osoby mogły korzystać z różnego rodzaju usług, podejmować pracę. Wystąpiliśmy również ze zmianami, które pozwolą rejestrować tym osobom firmy – wylicza minister rozwoju i technologii. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Bartłomiej Graczak Trójka Trójka Ukraina wojna na Ukrainie sankcje USA Piotr Nowak

Inwazja Rosji na Ukrainę. Konsekwencje gospodarcze dla Polski

Wojna za naszą wschodnią granicą pociąga za sobą wiele konsekwencji, również dla naszego kraju. Oprócz kwestii ogromnej liczby uchodźców musimy też liczyć się z konsekwencjami gospodarczymi. Właśnie o tym rozmawialiśmy w audycji "Otwarte karty" z ministrem rozwoju i technologii Piotrem Nowakiem.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Nowak Ministerstwo Rozwoju Rosja Ukraina Jedynka Ukraina Małgorzata Raczyńska-Weinsberg sankcje

MRiT będzie wspierać polskie firmy w przejmowaniu podmiotów zagranicznych. Piotr Nowak: chcemy budować kapitał

- Zależy nam na przejęciu zagranicznych firm i tym samym na budowaniu naszego kapitału narodowego - powiedział szef resortu Ministerstwa Rozwoju i Technologii Piotr Nowak. Według ministra polscy przedsiębiorcy mogą być szczególnie zainteresowani rynkiem niemieckim, gdzie wiele firm zmaga się z problemem sukcesji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Nowak przedsiębiorstwo GOSPODARKA

Krajowy Plan Odbudowy wciąż bez akceptacji. Minister rozwoju: KE łamie prawo

- Nie ma merytorycznych uwag do planu, który został przedstawiony jako Krajowy Plan Odbudowy - mówił w TVP Info minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Blokowanie KPO w Komisji Europejskiej nazwał decyzją "czysto polityczną" i dodał, że "z prawnego punktu widzenia KE łamie prawo". - Uważam, że dostaniemy te środki - przekonywał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krajowy Plan Odbudowy Piotr Nowak Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska infografika fundusze unijne fundusze europejskie

Minister rozwoju i technologii: Polska powinna dostać więcej środków na transformację

Kraje jak nasz, z energetyką opartą na węglu, powinny dostać więcej środków na transformację - uważa minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Jak dodaje w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" sytuacja, w której "kraje wyżej rozwinięte weszły na technologiczny szczyt, wciągnęły drabinę i mówią nam: wspinajcie się" nie jest sprawiedliwa.
Zobacz więcej na temat:  energetyka Piotr Nowak POLSKA GOSPODARKA Unia Europejska

Prof. Piotr Nowak: dziś swoboda wypowiedzi to już historia

- Słowo "dyskryminacja" stało się taką "pałką policyjną". Jeśli nie zgadzamy się z tym, co mówi nasz polemista. Wystarczy gdy uznamy, że twierdzenia, które wypowiada, są obraźliwe, na przykład w stosunku do jakiejś mniejszości - mówił w Programie 2 Polskiego Radia polski filozof, laureat Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala za 2019 r.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Skrzydła Dedala Piotr Nowak KULTURA Michał Nowak