Rozmawiać w czasach milczenia

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 13:33
O korespondencji Marii Dąbrowskiej i Jerzego Stempowskiego. 
Maria Dąbrowska w swoim mieszkaniu
Maria Dąbrowska w swoim mieszkaniuFoto: NAC

Wydarzeniem edytorskim stała się publikacja trzech tomów listów Marii Dąbrowskiej i Jerzego Stempowskiego, obejmujących okres od 1926 do 1965 roku. W grudniu 2010 roku na Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek publikacja otrzymała tytuł "Książki Roku", a jej edytorzy - Towarzystwo Więź oraz Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską - odebrali "Pióro Fredry". Nagrodę przyznano "za wielkie walory dokumentacyjne i najwyższy standard badawczy, za odsłonięcie fragmentu najnowszej historii polskiej kultury i ukazanie jej wybitnych postaci w ich zwyczajności".

W audycji o tych listach i ich autorach opowiedzieli prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk - autor opracowania, przypisów i wstępu do tej korespondencji; Piotr Kłoczowski - kurator Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską oraz prof. Grażyna Borkowska - historyk literatury, znawczyni twórczości Marii Dąbrowskiej.

Listy przeczytali Elżbieta Kijowska i Andrzej Ferenc.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 21.30


Zobacz więcej na temat: Maria Dąbrowska listy
Czytaj także

Znad papieru w stronę potomności. Korespondencja Marii Dąbrowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 08:49
W audycji mówiliśmy o trudnej i intensywnej emocjonalnie relacji, której świadectwa odnajdujemy w listach słynnej pisarki ze Stanisławem Stempowskim czy Anną Kowalską.
rozwiń zwiń