REKLAMA

Znad papieru w stronę potomności. Korespondencja Marii Dąbrowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 08:49
W audycji mówiliśmy o trudnej i intensywnej emocjonalnie relacji, której świadectwa odnajdujemy w listach słynnej pisarki ze Stanisławem Stempowskim czy Anną Kowalską.
Audio
  • Prof. Ewa Głębicka o korespondencji Marii Dąbrowskiej z mężem Marianem, Stanisławem Stempowskim i Anną Kowalską (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Maria Dąbrowska, 1958 r.
Maria Dąbrowska, 1958 r. Foto: PAP/CAF/Henryk Grzęda

Naszym gościem była profesor Ewa Głębicka – edytorka korespondencji z mężem Marii Dąbrowskiej Marianem, która ukazała się kilka lat temu pod tytułem "Ich noce i dni", oraz korespondencji ze Stanisławem Stempowskim, której pierwszy tom ukaże się na początku przyszłego roku.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Anna Lisiecka

Gość: prof. Ewa Głębicka (kierownik Pracowni Dokomentacji Literatury Współczesnej Instytutu Badań Literackich)

Data emisji: 22.11.2018

Godzina emisji: 22.00

jp/bch


Czytaj także

Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 11:45
- On był jednym z najtrudniejszych polskich pisarzy. Ceniący go Miłosz o powieści "Ozimina" powiedział, że powinna być przetłumaczona na język polski - mówił w dyskusji o genialnym przedwojennym pisarzu prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowa wahadła z budzikiem. Zegary w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:12
Tematem audycji był czas, którego precyzyjne odmierzanie tak wrosło w naszą codzienność, że dziś trudno wyobrazić sobie życie podyktowane innym rytmem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum w literackim świecie. Żywe czy skostniałe?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 13:40
– Słowo "muzeum" wzięło się z greki od imienia Muzeusza, poety, który miał bardzo bliskie związki z muzami. Symbolizowało przede wszystkim poezję, ale i spotkanie – mówiła prof. Dorota Folga-Januszewska w audycji, którą poświęciliśmy znaczeniu galerii, muzeów i bibliotek w literaturze.
rozwiń zwiń