Polskie Radio
Section05

listy

"Listy miłosne". Literacki romans Virginii Woolf i Vity Sackville-West

Nakładem wydawnictwa Albatros ukazał się tom zatytułowany "Listy miłosne". Złożyły się nań fragmenty korespondencji Virginii Woolf i jej przyjaciółki Vity Sackville-West, uzupełnione Dziennikiem Virginii i listami Vity do męża. Próbkę tej propozycji w interpretacji Doroty Landowskiej i Wiktorii Gorodeckaji zaprezentowaliśmy w cyklu "To się czyta".
Zobacz więcej na temat:  Virginia Woolf Dorota Landowska Wiktoria Gorodeckaja pr poleca Dwójka

Humor i żarty sposobem walki ze spadkiem kreatywności. Pozytywne myślenie sprzyja tworzeniu

Okresy niemocy twórczej przydarzają się niemal każdemu artyście. Wszyscy, którzy wykonują zajęcia oparte na wyobraźni lub nieszablonowości, zetknęli się z tym problemem. Jak pobudzić wyobraźnię i poradzić sobie z niemocą twórczą? Czy są na to skuteczne sposoby?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz Maria Kmita pisarze i poeci Franz Kafka humor żart optymizm nastrój

"Obcy ludzie dowiedzą się, że tak Ciebie kocham". Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka

– Jest coś specyficznego dla miłości dwóch osób piszących. Bo twórcy, artyści cały czas projektują swoje marzenia i swoje pomysły na drugą osobę. I ta część listów Agnieszki i Jeremiego wydawała mi się taka bardzo smutna – mówiła w Polskim Radiu Agata Passent, córka Agnieszki Osieckiej, komentując miłosną korespondencję tych dwojga mistrzów słowa.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Osiecka Jeremi Przybora literatura poezja miłość Magda Umer Agata Passent Konstanty Przybora

Tadeusz Różewicz i Mieczysław Porębski - korespondencja. Czyta Mariusz Bonaszewski [POSŁUCHAJ]

"Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946-2011" Tadeusza Różewicza i Mieczysława Porębskiego w opracowaniu Krystyny Czerni była naszą literacką propozycja w cyklu "To się czyta". Wybranych fragmentów słuchaliśmy w interpretacji Mariusza Bonaszewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Małgorzata Szymankiewicz Mieczysław Porębski Mariusz Bonaszewski literatura

"Czternaście miesięcy byliśmy razem". Antoni Edward Odyniec i jego podróże z Mickiewiczem

"Jest to mąż rzadkiego charakteru, rzadkiej uczciwości i szczery mój przyjaciel" – pisał o nim Mickiewicz w przededniu ich wielkiej wyprawy. Europejska przygoda pozostała w pamięci obu artystów jako jeden z najszczęśliwszych okresów w ich życiu. Po latach Mickiewicz zmienił jednak swój sąd o Odyńcu - i miał ku temu istotne powody.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Edward Odyniec Adam Mickiewicz historia Polski HISTORIA Juliusz Słowacki podróże Europa Johann Wolfgang Goethe Włochy Niemcy Szwajcaria

465-lecie istnienia Poczty Polskiej. Najstarsza instytucja usługowa w Polsce

- Poczta Polska jest takim elementem komunikacyjnego krwiobiegu państwa, na który można liczyć i który niezależnie od sytuacji jest ważnym elementem trwania państwowości - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Daniel Witowski, rzecznik Poczty Polskiej. W tym roku obchodzimy 465-lecie istnienia instytucji. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski Poczta Polska historia Polski społeczeństwo jubileusz rocznica

Friederike Müller - ulubiona uczennica Chopina i jej listy z Paryża [POSŁUCHAJ]

Friederike Müller - jedna z ulubionych i najbardziej utalentowanych uczennic Chopina - w 231 listach pisanych do mieszkających w Wiedniu ciotek relacjonuje szczegółowo swój pobyt w Paryżu. Książkę Uty Goebl-Streicher "Friederike Müller. Listy z Paryża 1839-1845. Nauczanie i otoczenie Fryderyka Chopina w świetle korespondencji jego ulubionej uczennicy" w Dwójce czytała Anna Grycewicz.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin dokumenty KSIĄŻKA Friederike Müller Anna Grycewicz