Polskie Radio
Section05
listy

Listy filozofów. Korespondencja i wymiana myśli na przestrzeni dziejów

Filozoficzna epistolografia ma swój początek w starożytności. Potrzeba dyskusji angażowała filozofów z różnych stron świata, którzy  zazwyczaj osobiście się nie znali. Łacina jako język uniwersalny, a w czasach Oświecenia język francuski i obszerna korespondencja Woltera, Diderota czy Rousseau są przedmiotem analizy i porównania ze współczesnymi formami komunikacji myślicieli. - Prawie wszyscy filozofowie pisali listy. Począwszy od Platona, skończywszy na polskich filozofach XX wieku - zwraca uwagę prof. Michał Zembrzuski.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska filozofia listy Katarzyna Jankowska – PODCAST

"Friederike Müller: listy z Paryża 1839-1845". Chopin oczami swojej uczennicy

- Przyjeżdżając do Paryża, Friederike Müller miała zamiar kształcić się pianistycznie pod kierunkiem któregoś z ówczesnych wybitnych kompozytorów pianistów. Na jej liście był m.in. Franz Liszt, ale ostatecznie wybrała Chopina. Chopin również ją zaakceptował, choć nie było tak w przypadku każdego ucznia - mówił w Dwójce prof. Zbigniew Skowron, redaktor wydania książki "Friederike Müller: listy z Paryża 1839-1845. Nauczanie i środowisko Chopina w świetle korespondencji jego ulubionej uczennicy".
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Jakub Kukla Dwójka KULTURA chopin listy

Q-Doręczenia - elektroniczny list polecony. Poczta Polska uruchomiła nową usługę

Poczta Polska uruchomiła Q-Doręczenia, nową usługę w ramach rejestrowanych doręczeń elektronicznych. Mogą z niej korzystać podmioty niepubliczne, czyli np. firmy, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, adwokaci oraz osoby fizyczne. Nową usługę w panelu usług dodatkowych mogą aktywować posiadacze adresu do doręczeń elektronicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Poczta Polska cyfryzacja listy poczta elektroniczna

Korespondencja Fryderyka Chopina: perła polskiej literatury i epistolografii

Muzeum Fryderyka Chopina, w którym znajduje się największa na świecie kolekcja chopinianów, posiada również bogaty zbiór ponad 120 listów. Wśród tych pisanych przez kompozytora istotne miejsce zajmują prywatne listy do rodziny, przyjaciół, a także korespondencja o charakterze oficjalnym, m.in. do wydawców i producenta fortepianów Camille’a Pleyela. Ich lektura ukazuje inne oblicze muzycznego geniusza.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Fryderyk Chopin listy Katarzyna Cygler Trójka

TYLKO U NAS Wspólne listy opozycji coraz mniej realne? Ryszard Terlecki: powodem Donald Tusk

Niedawna deklaracja Donalda Tuska w sprawie aborcji sprawiła, że wizja startu opozycji z jednej listy wyborczej wydaje się coraz mniej prawdopodobna. Nie chce jej żaden z jej liderów poza szefem PO. - Nie odpowiada im sytuacja, że Tusk byłby rozstrzygającym głosem - mówi portalowi PolskieRadio24.pl szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. 
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Ryszard Terlecki opozycja Władysław Kosiniak-Kamysz Sejm listy TYLKO U NAS polityka POLSKA

"Listy Konstantego Jeleńskiego do rodziców wiele o nim mówią"

- Te listy to bardzo ważny materiał źródłowy, pokazujący Konstantego Jeleńskiego od strony prywatnej, do tej pory nieznanej. Dotychczas niewiele wiedzieliśmy o jego osobowości, a tę szczerą korespondencję czyta się z wielkim przejęciem. Listy do matki Konstanty pisał niemal codziennie, przez 30 lat to była wymiana niemal 800 listów, z czego ponad 700 napisał syn do matki, to świadczy o emocjach między nimi - mówiła w Dwójce Agnieszka Papieska.
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Jeleński Dwójka Dorota Gacek listy

Listy do Marii Konopnickiej. Rok 2022 rokiem poetki

Rok 2022 został uznany Rokiem Marii Konopnickiej. W maju br. będziemy obchodzić 180. rocznicę urodzin poetki. Maria Konopnicka była krzewicielką patriotyzmu. Jej twórczość prozatorska, translatorska i dziennikarska zachwycała w Polsce i za granicą. Jest autorką jednej z najważniejszych pieśni narodowych w Polsce – "Roty". Gościem czwartkowej audycji "Trójka pod Księżycem" była dr Teresa Kaczorowska – prozaik, poetka, publicystka, prezes Związku Literatów na Mazowszu oraz autorka publikacji "Listy do Marii Konopnickiej w latach 2010–2020". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Szymborska KULTURA Maria Konopnicka literatura poezja listy