"Dawać ludziom nadzieję". Wspomnienie o ks. Józefie Tischnerze

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 22:00
W jednym z wywiadów ksiądz Józef Tischner powiedział: "Byłem analfabetą, jeśli chodzi o wiarę, analfabetą, jeśli chodzi o miłość, dawałem ludziom tylko nadzieję". Filozof i kapłan, nauczyciel akademicki, człowiek wierny Podhalu i góralom, autor wielu do dziś czytanych i cytowanych książek odszedł 20 lat temu. Został pochowany w Łopusznej, w miejscu, gdzie się wychowywał i dorastał. 
Wojciech Bonowicz Tischner. Biografia
Wojciech Bonowicz "Tischner. Biografia"Foto: Mat. promocyjne

Józef Tischner PAP 1200.jpg
Ksiądz Józef Tischner - serwis specjalny Polskiego Radia

Posłuchaj
26:06 2020_06_30_21_30_00_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Wspomnienie o ks. Józefie Tischnerze (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Ksiądz Tischner był ważną postacią polskiego Kościoła, odegrał także istotna rolę w ruchu "Solidarności". Ale przede wszytkom wywarł wpływ na wielu ludzi, których spotykał. Świadectwem tego jest m.in. wydana w tym roku biografia kapłana i filozofa, napisana przez Wojciecha Bonowicza.

Autor cytuje w niej słowa przyjaciela, księdza prof. Krzysztofa Michalskiego, który tak napisał: "Jego obecność bowiem zmieniała przestrzeń, w którą wchodził, nadawała nową spójność i nową dodatkową siłę przekonywania jego myślom. Trzeba było wiele złej woli i daleko posuniętego stępienia duszy, by nie odczuć tej bijącej od Józka siły, co otwierała innym oczy i serce, wyzwalała w nich, to co lepsze, ogrzewała duszę". Dla Wojciecha Bonowicza ksiądz Józef Tischner był "nauczycielem nadziei".

W audycji słuchaliśmy wypowiedzi i tekstów autora "Filozofii dramatu" poświęconych nadziei. O życiu księdza Tischnera opowiadał Wojciech Bonowicz, przypomnieliśmy również wspomnienia jego bliskich: Mariana Tischnera i Łukasza Tischnera, a także ludzi, którzy go znali m.in. Anny Augustynowicz, Wawrzyńca Kuchty, Piotra Kłodkowskiego, Tadeusza Gadacza, Andrzeja Dziuka, Jerzego Treli.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 30.06.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Teatr Reduta - fenomen międzywojennego teatru-laboratorium

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 21:06
Teatr Reduta został założony przez Juliusza Osterwę (właśnie minęła 135 rocznica urodzin tego wybitnego aktora, reżysera, reformatora teatru). W tym teatrze każdy grał każdą rolę, od halabardnika po króla, obowiązywał też całkowity zakaz czytania recenzji ze spektakli.
rozwiń zwiń