Wspomnienie o Johnie Tydemanie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 22:00
W audycji mówiliśmy o zmarłym 1 kwietnia brytyjskim producencie i reżyserze radiowym, który przez blisko dekadę był szefem BBC Radio Drama.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Nejron Photo / Shutterstock.com

Posłuchaj
24:39 Rozmowy po zmroku 9.07.mp3 Andrzej Brzoska i Henryk Rozen wspominają Johna Tydemana (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Johnowi Peterowi Tydemanowi zawdzięczamy radiowe sztuki Toma Stopparda, Sue Townsend (uratował od odrzucenia pierwszą wersję opowieści o Adrianie Mole'u!) czy Joe Ortona. Reżyser odegrał też pośrednią rolę w unowocześnianiu teatru radiowego w Polsce, zapraszając polskich reżyserów i reżyserów dźwięku z Polskiego Radia na stypendia do krajów Zjednoczonego Królestwa, którzy na początku lat 90. przywieźli nowoczesne know-how z Zachodu.

- Był to dyrektor, który przychodził rano do pracy i zaczynał czytać gazety. Pomyślałem, że to interesujące. I kiedyś podejrzałem, że on w tych gazetach czytał recenzję słuchowisk, które poprzedniego dnia były nadawane - wspominał reżyser dźwięku w Teatrze Polskiego Radia Andrzej Brzoska. Podkreślił również, że wszyscy pracownicy czuli jego partnerską obecność. - Była swego rodzaju patronem. Jeżeli było jakieś nagranie, on często tam zaglądał, również w weekendy. Pojawiał się, doradzał. Organizował też na raz na jakiś czas spotkania z ludźmi, którzy zajmowali się słuchowiskiem. To był dyrektor, który wiedział co robi, czego chce i jak to wyegzekwować. 

Zrealizował także kilka słuchowisk w Teatrze PR, m.in. polską wersję dramatu "Sceny z egzekucji" Howarda Barkera, nagrodzonego Prix Italia w 1985 roku. Jak podkreślił Henryk Rozen, John Tydeman był wielkim przyjacielem polskiej radiofonii i przy każdej okazji starał się ją promować wśród innych nadawców. - Sporo mu zawdzięczamy. Gdzie tylko mógł, to zawsze mówił, że jedyną znaną mu solidną radiofonią jest Polskie Radio - opowiadał reżyser.

Goście audycji wspominali również m.in. o ogromnym zainteresowaniu Johna P. Tydemana historią Polski, a także wierszami Różewicza. Opowiadali o jego realizacjach, m.in. „Snu nocy letniej” Szekspira w Teatrze Polskiego Radia.

John P. Tydeman zmarł na koronawirusa w wieku 84 lat.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku w Teatrze Polskiego Radia), Henryk Rozen (reżyser)

Data emisji: 9.07.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

1000 aktorów przed mikrofonem. Za kulisami Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 16:10
- Wszyscy chcemy, żeby słuchacze mieli satysfakcję i by mogli intelektualnie zaangażować się w historię i przeżyć ją - mówił w "Kwadransie bez muzyki" Andrzej Brzoska, reżyser dźwięku w Teatrze Polskiego Radia. Przez blisko 95 lat w słuchowiskach realizowanych w Polskim Radiu wzięło udział ok. 1000 aktorów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Mularczyk: nie ma lepszego miejsca niż swoja własna kryjówka

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 12:08
- Od 40 lat to dla mnie właściwie taki świat-kryjówka, do którego mogę wyemigrować z Warszawy na kilka, kilkanaście dni - mówił Dwójce w przeddzień swoich 90. urodzin pisarz, scenarzysta i autor słuchowisk podczas rozmowy nagranej w jego samotni nad Narwią.
rozwiń zwiń