Andrzej Mularczyk: nie ma lepszego miejsca niż swoja własna kryjówka

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 12:08
- Od 40 lat to dla mnie właściwie taki świat-kryjówka, do którego mogę wyemigrować z Warszawy na kilka, kilkanaście dni - mówił Dwójce w przeddzień swoich 90. urodzin pisarz, scenarzysta i autor słuchowisk podczas rozmowy nagranej w jego samotni nad Narwią.
Audio
  • Andrzej Mularczyk. Mistrz radiowego słuchowiska kończy 90 lat (Strefa literatury/Dwójka)
Andrzej Mularczyk na ganku swojego domu nad Narwią
Andrzej Mularczyk na ganku swojego domu nad Narwią Foto: Anna Lisiecka/PR
andrzej mularczyk 1200 PAP.jpg
Dwójka świętuje 90. urodziny Andrzeja Mularczyka

Ten rok jest rokiem jubileuszowym dla Polskiego Radia (95 lat), dla radio-powieści "W Jezioranach" (60 lat) i dla jednego z jej autorów, który zaproszony przez Zofię Posmysz (ówczesną szefową redakcji reportażu Polskiego Radia) zgodził się przystać do "Jezioran" na rok, a został z nimi przez lat 50. Andrzej Mularczyk w sobotę (13.06) kończy 90 lat!

Rozpoznawany przez kilka pokoleń Polaków jako scenarzysta trylogii "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj, albo rzuć"(w reżyserii innego dziewięćdziesięciolatka Sylwestra Chęcińskiego) oraz , wraz z Jerzym Janickim, serialu "Dom" (w reżyserii Jana Łomnickiego) - jest naszym nestorem i legendą Radia co się zowie.

Gigant reportażu i słuchowiska

Andrzej Mularczyk pap_20061127_0ET 1200.jpg
Andrzej Mularczyk: bez piłki nie byłbym pisarzem

Jest współtwórcą tego, co nazywamy, lub nazywaliśmy Polską Szkolą Reportażu, co polegało na tym, że autor odnajduje bohaterów, rejestruje ich historie, ale pozostaje w tle, nigdy nie wychodzi na pierwszy plan.

Jest także współtwórcą zjawiska, które rozwinęło się wspaniale w latach 60. i 70., a co można nazwać Polską Szkołą Słuchowiska. Jest autorem wielu pięknych i mądrych scenariuszy dla teatru wyobraźni.

Laureatowi "Złotego mikrofonu", potem "Diamentowego mikrofonu", dwukrotnemu laureatowi Prix Italia (po raz pierwszy za słuchowisko "Z głębokości wód", po raz wtóry za słuchowisko "Cyrk odjechał, lwy zostały"), laureatowi nagrody Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor" złożyliśmy wizytę w jego samotni nad Narwią. Usłyszeliśmy, jak śpiewają ptaki, jak pęka orzech, a przede wszystkim jak brzmi artysta spełniony.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Anna Lisiecka

Gość: Andrzej Mularczyk (pisarz, scenarzysta, autor słuchowisk)

Data emisji: 12.06.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Andrzej Mularczyk: bez piłki nie byłbym pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 13:00
– Piłka nożna była kompletnie sprzeczna z moją naturą. Ale zrozumiałem, że bez niej nie będę miał odwagi pisać – mówił radiowiec, który 13 czerwca kończy 90 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Mularczyk. 62 lata z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 15:40
Pisarz, scenarzysta i reportażysta i autor wielu znakomitych słuchowisk to jeden z tych twórców, bez których trudno wyobrazić sobie Polskie Radio, zarówno dzisiaj, jak i przed wieloma laty.
rozwiń zwiń