1000 aktorów przed mikrofonem. Za kulisami Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 16:10
- Wszyscy chcemy, żeby słuchacze mieli satysfakcję i by mogli intelektualnie zaangażować się w historię i przeżyć ją - mówił w "Kwadransie bez muzyki" Andrzej Brzoska, reżyser dźwięku w Teatrze Polskiego Radia. Przez blisko 95 lat w słuchowiskach realizowanych w Polskim Radiu wzięło udział ok. 1000 aktorów. 
Audio
  • Andrzej Brzoska oprowadza słuchaczy po studiu S-7, gdzie nagrywany jest Teatr Polskiego Radia (Dwójka/Kwadrans bez muzyki)
Andrzej Brzoska i Piotr Bajtlik podczas realizacji słuchowiska Smuga cienia. 2018 r.
Andrzej Brzoska i Piotr Bajtlik podczas realizacji słuchowiska "Smuga cienia". 2018 r. Foto: Piotr Piorun/PR

80 urodziny dwójki lutos part 2    - 92_.JPG
Satie, Feldman, Eno. Koncerty urodzinowe Dwójki!

Historia "Teatru Wyobraźni" jest nierozerwalnie związana z początkami polskiej radiofonii. W sumie przez blisko 95 lat w słuchowiskach wzięło udział ok. 1000 aktorów.

Andrzej Brzoska, reżyser dźwięku w Teatrze PR, trzykrotny laureat najważniejszej międzynarodowej nagrody radiowej Prix Italia, laureat Prix Europa i Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" w Sopocie, w audycji oprowadzał słuchaczy po studiu S7, gdzie rejestrowane są spektakle.

Współtwórca Teatru PR zaprezentował, w jaki sposób nagrywa się odgłosy przedmiotów, takich jak drzwi czy podłoga. Przedstawił także swoje narzędzie pracy. - To jest moja wiolonczela, moje skrzypce, mój fortepian. Na tym trzeba umieć grać - opowiadał o konsolecie Andrzej Brzoska.

Jak wyjaśnił reżyser, typowe nagranie dzieli się na dwa etapy. Najpierw spotkanie z aktorami i nagranie ich oraz odgłosów potrzebnych w słuchowisku. Następny krok to montaż wszystkich elementów. - To musi się wszystko połączyć w jeden obraz dźwiękowy - mówił gość audycji.

Pierwszy spektakl Teatru Polskiego Radia został wyemitowany 29 listopada 1925 r. i była to "Warszawianka" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Alojzego Kaszyna. 

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 24.02.2020

Godzina emisji: 15.00

 uk/am

Czytaj także

"Wesele" Wyspiańskiego w Dwójce! Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 11:17
Ogólnopolska premiera radiowej adaptacji arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Seweryna, z doborową obsadą. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nic nie pozwala aktorowi tak się zmienić jak Teatr Polskiego Radia"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 19:07
W Sopocie rozpoczął się XIII Festiwal "Dwa Teatry". Jednym z uczestników imprezy jest aktorka Teatru Narodowego Ewa Konstancja Bułhak, znana również doskonale z Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji.
rozwiń zwiń