Witkiewiczowie. Konflikt idei i epok

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 17:52
5 września minie 105. rocznica śmierci Stanisława Witkiewicza - malarza, architekta, pisarza, teoretyka sztuki i ojca genialnego syna, jakim był Witkacy. Z tej okazji przypomnimy audycję, w której opowiadaliśmy o relacjach między nimi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/larry1235

Posłuchaj
41:49 [ PR2]PR2 (mp3) 3 wrzesień 2020 20_00_32 v1.mp3 Rozmowa relacji Witkiewiczów ojca i syna (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Stanisław Witkiewicz zmarł w Lovranie 5 września 1915 roku.

O tym, co łączyło i dzieliło Witkiewiczów - ojca i syna - opowiadali w audycji: Anna Żakiewicz, Stefan Okołowicz i prof. Janusz Degler.

Relacje między Stanisławem Ignacym Witkiewiczem a Witkacym Jan Błoński nazwał rodzinną psychomachią. - Ojciec daje swobodę synowi, by lepiej go uchwycić. Syn czerpie z nauk ojca, by się zwrócić przeciwko niemu - przypominał prof. Jan Degler odczytanie Błońskiego.

Zatem nie byłby to tylko typowy konflikt pokoleń? - Nie ma w światowej literaturze dokumentu, w którym miłosna walka dwóch najbliższych sobie ludzi nałożyła się na to, co nazywamy konfliktem idei i epok – podkreślał prof. Degler, nawiązując do korespondencji między Witkiewiczami.

Czy ojciec skazał syna na bycie genialnym? Na ile Witkacy był wolny, jeśli chodzi o jego wybory, nie tylko artystyczne? - Do splotu rozmaitych spraw, które tych dwóch ludzi łączyły i dzieliły - mówił prof. Degler - dochodziła rzecz dla syna bardzo istotna: sprawa krzywdy matki.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowały: Dorota Gacek i Anna Lisiecka

Goście: dr Anna Żakiewicz (historyk sztuki, od lat zajmująca się plastyczną twórczością Witkacego), prof. Janusz Degler (historyk literatury, teatrolog, edytor dzieł Witkacego), Stefan Okołowicz (kolekcjoner, od lat badający twórczość fotograficzną Stanisława Ignacego Witkiewicza)

Data emisji: 3.09.2020

Godzina emisji: 20.00Czytaj także

Zagadkowe życie Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 11:10
Pokój zagadek według autora "Szewców"? W "Kwadransie bez muzyki" opowiadaliśmy o szczególnym miejscu inspirowanym Witkacym.
rozwiń zwiń