Krystyna Melion – "Głębokie zanurzenie". Pierwszy polski reportaż z nagrodą Premios Ondas

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 22:00
W "Rozmowach po zmroku" wspominaliśmy zmarłą przed kilkoma dniami znakomitą reportażystkę, legendę polskiej szkoły reportażu radiowego – Krystynę Melion. W części głównej audycji wysłuchaliśmy jednego z jej najważniejszych reportaży – "Głębokie zanurzenie".
Głównym bohaterem reportażu Głęboka woda Krystyny Melion jest Marek Petrusewicz (na zdjęciu na dole) - rekordzista świata w pływaniu stylem klasycznym, który po amputacji nogi został trenerem niepełnosprawnych sportowców
Głównym bohaterem reportażu "Głęboka woda" Krystyny Melion jest Marek Petrusewicz (na zdjęciu na dole) - rekordzista świata w pływaniu stylem klasycznym, który po amputacji nogi został trenerem niepełnosprawnych sportowcówFoto: CAF/PAP

Posłuchaj
30:10 2021_12_08 21_28_11_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Wspomnienie o Krystynie Melion - reportaż "Głębokie zanurzenie" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Reportaż Krystyny Melion przedstawia skomplikowane losy Marka Petrusewicza, pierwszego polskiego rekordzisty świata w pływaniu (w 1953 i 1954 roku na 100 m stylem klasycznym) i pierwszego Polaka, który wywalczył srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Turynie w 1954 roku. Olimpijczyk z Helsinek (1952), rekordzista świata. Po zakończeniu kariery, na skutek choroby Buergera, przeszedł amputację prawej nogi. Po operacji został trenerem pływackim sportowców niepełnosprawnych.

Reportaż "Głębokie zanurzenie" był pierwszym polskim reportażem nagrodzonym na festiwalu Premios Ondas w Barcelonie w 1974 roku.

Krystyna Melion była znakomitą reportażystką, legendą polskiej szkoły reportażu radiowego, autorką kilkuset reportaży i dokumentów radiowych. Przedstawicielka szkoły warszawskiej w reportażu, w którym dążyła do czystej formy, czyli autentycznego dźwięku i głosu bohatera jako najważniejszego budulca opowieści. 

Wśród wielu nagród i wyróżnień, które otrzymała Krystyna Melion, znajdowały się m.in. Złoty Mikrofon (1969) oraz Nagroda Specjalna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (2015).

Krystyna Melion zmarła 5 grudnia br. w wieku 92 lat.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 8.12.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Nie żyje Krystyna Melion. "Przyciągnęła do radia całe pokolenia reportażystów"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 11:27
- Ona pokazała mi, jak tworzyć reportaże w praktyce. Nie można było jej spytać o to, jaki jest jej sposób na otwieranie bohaterów. Nie znosiła takich pytań. Wszystko to, jak należy to robić, było przemycone właśnie w praktyce. Bardzo chętnie pomagała, była wręcz przeszczęśliwa, gdy dzwoniło się do niej z jakąś sprawą - wspominała swoją mistrzynię Hanna Bogoryja-Zakrzewska. Krystyna Melion zmarła w niedzielę (5.12) w wieku 92 lat.
rozwiń zwiń