"Opowiadać, by żyć". Wspomnienie o Joan Didion

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 15:00
W audycji o Joan Didion - zmarłej 23 grudnia ub.r. cenionej amerykańskiej pisarce - opowiadali Weronika Murek, Ewa Błaszczyk, Jerzy Jarniewicz i Remigiusz Grzela.
Joan Didion była autorką powieści, reportaży, scenariuszy i esejów
Joan Didion była autorką powieści, reportaży, scenariuszy i esejówFoto: Michael A. Jones/Zuma Press/Forum

"Opowiadamy sobie historie po to, aby żyć" – stwierdza w jednym ze swoich esejów Joan Didion. Amerykańska powieściopisarka, reporterka, scenarzystka i eseistka zmarła 23 grudnia ubiegłego roku w wieku 87 lat.

Międzynarodowe uznanie, a także prestiżową National Book Award w roku 2005 przyniosła jej książka "Rok magicznego myślenia". To dziennik żałoby napisany po nagłej śmierci męża autorki – także pisarza i scenarzysty Johna Gregory'ego Dunne'a, a także zapis doświadczeń związanych z ciężką chorobą córki Quintany. "Jak się okazuje, żal po stracie jest niby miejsce, którego nikt z nas nie zna, póki do niego nie trafi" – pisze w tej książce Didion. Na podstawie "Roku magicznego myślenia" powstał monodram, w jego polskiej realizacji w Teatrze Studio w Warszawie zagrała Ewa Błaszczyk.

Joan Didion była cenioną w swoim kraju i na świecie reporterką, przedstawicielką nurtu Nowego Dziennikarstwa. Świadectwem jej mistrzostwa jest wydany w ubiegłym roku w Polsce tom "Dryfując do Betlejem". W Stanach zbiór jej reportaży ukazał się w roku 1968. "O gwiazdach kina, milionerach, ofiarach morderstw, naiwnych entuzjastach kwasu, lewicowych ideologiach czy snobach z hawajskich elit Didion pisze w taki sposób, że nie wydają się ani nikczemni, ani czarujący, lecz żywi – przegrani, a często piękni, na swój żałosny sposób… Rzadki popis" – napisano w Ameryce o "Dryfując do Betlejem".

W 2021 roku w Stanach opublikowano zbiór 12 esejów napisanych przez Joan Didion w latach 1968-2000. W Polsce tom zatytułowany "Powiem wam, co o tym myślę" właśnie się ukazał.

W "Roku magicznego myślenia" Joan Didion napisała: "Kiedy opłakujemy to, co straciliśmy, zarazem opłakujemy samych siebie. Jakimi byliśmy. Jakimi już nie jesteśmy. To, że pewnego dnia nie będzie nas wcale".


Posłuchaj
28:47 Rozmowy po zmroku Dwójka 5 styczeń 2022 21_30_20.mp3 Wspomnienie o Joan Didion (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Weronika Murek, Ewa Błaszczyk, Jerzy Jarniewicz i Remigiusz Grzela

Data emisji: 5.01.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Adam Zagajewski zabierał głos w sprawach najważniejszych"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 22:00
- Adam Zagajewski był bardzo łagodnym człowiekiem, a jednocześnie w środku był twardy. Jeśli coś mu się nie podobało, umiał na to szybko i zdecydowanie reagować, to mi imponowało. Uważał, iż trzeba powiedzieć, że jest tak, a nie inaczej. Był prawdziwym twórcą, wiedział, że chodzi po ziemi, ale nad sobą ma niebo  - mówił na antenie Dwójki Tadeusz Nyczek, krytyk literacki i teatralny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje mistrzyni reportażu Krystyna Melion

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 11:02
Krystyna Melion – znakomita reportażystka, legenda polskiej szkoły reportażu radiowego, autorka kilkuset reportaży i dokumentów radiowych, wyróżniona w 1969 Złotym Mikrofonem. 
rozwiń zwiń