"Adam Zagajewski zabierał głos w sprawach najważniejszych"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 22:00
- Adam Zagajewski był bardzo łagodnym człowiekiem, a jednocześnie w środku był twardy. Jeśli coś mu się nie podobało, umiał na to szybko i zdecydowanie reagować, to mi imponowało. Uważał, iż trzeba powiedzieć, że jest tak, a nie inaczej. Był prawdziwym twórcą, wiedział, że chodzi po ziemi, ale nad sobą ma niebo  - mówił na antenie Dwójki Tadeusz Nyczek, krytyk literacki i teatralny.
Adam Zagajewski
Adam ZagajewskiFoto: ELOY ALONSO/Reuters/Forum

Swieczki znicze free 1200.jpg
Radiowe wspomnienia o tych, którzy odeszli

Posłuchaj
23:34 2021_11_01 21_34_44_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Adam Zagajewski we wspomnieniach przyjaciół (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

W cyklu "Pożegnania" wspominaliśmy zmarłego 21 marca br. poetę, eseistę, tłumacza, wykładowcę amerykańskich uniwersytetów, działacza opozycji demokratycznej, laureata wielu prestiżowych nagród literackich w Polsce i na świecie.

W wierszu "Wspomnienia" Adam Zagajewski napisał: "Odwiedzaj swoje wspomnienia, uszyj dla nich płócienne pokrowce. Odsłoń okna i otwórz powietrze. Bądź dla nich serdeczny i nigdy nie daj im poznać po sobie. To są twoje wspomnienia, których nie zapomnisz aż do końca życia".

W audycji poetę wspominali jego przyjaciele: Renata Gorczyńska, Tadeusz Nyczek, Tomasz Różycki, Marek Zagańczyk, Jakub Kornhauser. 

Adam Zagajewski był współorganizatorem gali polskiej poezji współczesnej pół roku po zamachu na World Trade Center. - Ten wieczór nosił tytuł od jego wiersza "Spróbuj opiewać okaleczony świat". Uczestnicy występowali w porządku alfabetycznym, on na końcu. Recytowane przez Susan Sontag "Jechać do Lwowa" dostało największe brawa. Ten wiersz poznałam w 1982 roku, natychmiast spróbowałam go przetłumaczyć na angielski, on ma jakąś magiczną moc. Wielkim miłośnikiem poezji Adama był Josif Brodski, który czytał ją po polsku - mówiła tłumaczka Renata Gorczyńska.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 1.11.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Janusz Drzewucki: Adam Zagajewski był poetą ważnym

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 10:00
- Był jednym z tych niewielu polskich poetów rzeczywiście docenionych zagranicą i żelaznym kandydatem do nagrody Nobla - mówił w Poranku Dwójki Janusz Drzewucki, krytyk literacki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Ligęza o poetach, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 18:00
- Nie myślałem, że "Prawdziwe życie" będzie ostatnim tomem Adama Zagajewskiego, a "Przyjęcie postawy" ostatnim tomem Janusza Szubera, to wybór jego wierszy z lat 2003-2019  - mówił na antenie Dwójki Wojciech Ligęza, literaturoznawca, eseista, krytyk literacki.
rozwiń zwiń