Kazimierz Serocki - w 100. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 19:20
Kompozytor i pianista, twórca muzyki m.in. do filmów "Krzyżacy" czy "Potop", ale także jeden z niepokornych artystów-inicjatorów zorganizowania w 1958 roku Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Bohaterem czwartkowej audycji "Rozmowy po zmroku" był Kazimierz Serocki.
Kazimierz Serocki
Kazimierz SerockiFoto: serocki.polmic.pl

3 marca mija setna rocznica urodzin Kazimierza Serockiego (1922-1981). Najważniejszym polem poszukiwań było dla niego brzmienie. Był autorem muzyki do filmów "Krzyżacy" Aleksandra Forda czy "Potop" Jerzego Hoffmana, a równocześnie jednym z inicjatorów i organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Uważany był za jednego z najważniejszych twórców polskiej awangardy lat 60. i 70. XX wieku.

W audycji rozmawialiśmy z dr hab. Iwoną Lindstedt z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Poświęciła ona kilka lat swojego życia na studiowanie dokumentów i rozmowy z ostatnimi świadkami wielkiej muzycznej kariery Kazimierza Serockiego. Efektem tej pracy jest wydana w 2020 roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka "Kazimierz Serocki. Piszę tylko muzykę".

W setną rocznicę urodzin kompozytora i pianisty będącego największą awangardową indywidualnością swojego pokolenia przypomnieliśmy także wypowiedzi i wspomnienia o nim m.in. dyrygenta Jana Krenza oraz kompozytorów Zygmunta Krauze i Szabolcsa Esztenyi.


Posłuchaj
28:41 Rozmowy po zmroku Dwójka 3 marzec 2022 21_31_08.mp3 Kazimierz Serocki - w 100. rocznicę urodzin (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Beata Stylińska

Gość: dr hab. Iwona Lindstedt (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 3.03.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Dlaczego zapomnieliśmy o Kazimierzu Serockim?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 16:00
Rozmowa z pianistą Adamem Kośmieją, który przygotował po latach wielkie dzieło Kazimierza Serockiego "Pianophonie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kazimierz Serocki to postać o filmowym życiorysie"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 12:00
- Podczas okupacji zarabiał na życie grając na fortepianie w warszawskich kawiarniach. Po wojnie, wraz z podobnymi sobie kolegami założył grupę artystyczną, by bronić się przed dyktatem socrealizmu -  mówiła w Dwójce muzykolog Iwona Linstedt.
rozwiń zwiń