Leonardo Padura: publikując poza Kubą, miałem więcej wolności

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 22:00
- Wydawnictwa publikujące na Kubie należą do państwa. Nie mamy wolnego rynku, tak by mogły się one utrzymać ze sprzedaży książek i być niezależne. Ja miałem to szczęście, że dość wcześnie zacząłem publikować poza Kubą - mówił w Dwójce Leonardo Padura, kubański dziennikarz i pisarz.
Leonardo Padura
Leonardo PaduraFoto: Pedro Puente Hoyos/PAP/EPA

O heretykach, komunistach i wolności

Nieczęsto z rejonu Ameryki Łacińskiej trafia do nas literatura kubańska, chociaż takie nazwiska jak choćby Eliseo Alberto, Alejo Carpentier czy Pedro Juan Gutiérrez przypominają, że wyspa ma znakomite tradycje, ale też bardzo interesującą literacką współczesność.

Pierwsze książki Leonardo Padury pochodzą z końca lat 80. XX wieku. Już od kilku lat jego twórczość jest znana również czytelnikom w Polsce. Fragmentów jego najnowszej powieści - pt. "Heretycy" - w interpretacji Łukasza Lewandowskiego słuchamy na antenie Dwójki od poniedziałku w ramach cyklu "To się czyta". Wcześniej ukazał się u nas m.in. znakomity "Człowiek, który kochał psy" tego autora. 

Zanim Leonardo Padura stał się znanym pisarzem, zajmował się dziennikarstwem. - W czasach, gdy byłem studentem na uniwersytecie w Hawanie, jednocześnie szlifowałem pióro dziennikarskie i literackie. Na początku swojej drogi pisarskiej po prostu musiałem zarabiać na życie jako dziennikarz. Nie śmiałem wtedy nawet myśleć, że utrzymam się z literatury. Byłem zawodowym, etatowym dziennikarzem przez 15 lat. Natomiast kiedy już mogłem utrzymać się z twórczości literackiej, jej poświęciłem większość czasu i uwagi. Nie przestałem jednak być dziennikarzem. Cały czas zdarza mi się używać obu tych stylów - tłumaczył.

Posłuchaj
28:09 2022_12_14 21_31_06_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Spotkanie z Leonardo Padurą, kubańskim dziennikarzem i pisarzem (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Bohaterem powieści "Heretycy" jest hawański detektyw Mario Conde (w Polsce ukazały się dotąd trzy powieści Leonarda Padury z tej detektywistycznej serii), który na prośbę Amerykanina Eliasza Kamińskiego prowadzi dochodzenie w sprawie zaginionego obrazu Rembrandta, ongiś należącego do osiadłej w Krakowie żydowskiej rodziny Kamińskich.

Książka ta, kryminalna i zarazem historyczna, jest pasjonującą opowieścią o ludziach z różnych epok, którzy buntują się przeciwko zastanej rzeczywistości, zaś ich marzenia i pragnienia zostają uznane za herezję.

[opis pochodzi od wydawcy]

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Leonardo Padura (dziennikarz i pisarz, autor powieści pt. "Heretycy")

Data emisji: 14.12.2022

Godzina emisji: 21.30

pg


Czytaj także

Kubańskie archiwum Hemingwaya

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2009 08:12
Kuba otworzyła dostęp drogą elektroniczną do nowych archiwów Ernesta Hemingwaya znalezionych na wyspie, gdzie pisarz spędził ponad 20 lat i napisał jedne ze swych najsłynniejszych dzieł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mężczyzna pożerający niemowlaki i inne potwory. "Zimne opowiadania"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 05:12
- Jak trochę poczytamy twórczość Virgilio Pinery, to zobaczymy, że dekonstrukcja ciała i rozdzieranie człowieka na kawałki jest jednym z tematów, który go mocno fascynował i jest to znacznie głębsze i straszliwsze niż tylko satyra - opowiada tłumacz kubańskiego pisarza Tomasz Pindel, który był gościem magazynu "Moje książki".
rozwiń zwiń