Kultura

Kubańskie archiwum Hemingwaya

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2009 08:12
Kuba otworzyła dostęp drogą elektroniczną do nowych archiwów Ernesta Hemingwaya znalezionych na wyspie, gdzie pisarz spędził ponad 20 lat i napisał jedne ze swych najsłynniejszych dzieł.

Ernest Miller Hemingway był pisarzem, prozaikiem, eseistą i dziennikarzem amerykańskim, uważanym za jednego z najwybitniejszych autorów literatury współczesnej. Dzięki opowiadaniu „Stary Człowiek i Morze” napisanym właśnie na Kubie w 1951 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, a także otrzymał prestiżową Nagrodę Pulitzera.

Na Kubę pisarz wyprowadził się w latach czterdziestych XX wieku. Wraz ze swoją czwartą żoną Mary Welsh Monks zamieszkał na farmie Finca Vigía na obrzeżach Hawany w miejscowości San Francisco de Paula.

Niedawno otwarte archiwum zawiera fotografie, listy i manuskrypty artysty gromadzone przez lata, w tym również nigdy niepublikowany epilog do słynnej powieści „Komu Bije Dzwon”. Przedmioty te były przechowywane w piwnicy kubańskiego domu pisarza.

Kustosz archiwum podkreśla, że dokumenty te szczegółowo obrazują życie Hemingwaya spędzone na wyspie. Mówimy tu o  3,194 stronach dokumentów. Ponad dwa tysiące z nich zostało już przetworzonych cyfrowo. Dzięki temu materiały te będą dostępne dla studentów i badaczy z całego świata – powiedziała Ada Rosa Alfonso Rosales, dyrektor Muzeum Ernesta Hemingwaya w Hawanie. Pozostałe dokumenty wkrótce również zostaną zeskanowane i dodane do archiwum. Naukowcy i badacze będą mogli na życzenie dostawać kopie elektroniczne wszystkich przedmiotów z kolekcji za pośrednictwem Kubańskiej Rady Dziedzictwa Narodowego (Cuba's Heritage Council).

Odnaleziony zbiór dokumentów zawiera między innymi zakodowane wiadomości, które Hemingway wysyłał podczas odbywania rejsów swym jachtem w poszukiwaniu niemieckich łodzi podwodnych, operujących u wybrzeży Kuby.

Archiwum to może rzucić trochę światła na kubański okres życia Hemingwaya, który był niezwykle ważnym, acz mało znanym dla biografów pisarza – zauważyła dyrektor muzeum Ada Alfonso.

Projekt ten jest wspólnym przedsięwzięciem Kubańskiej Rady Dziedzictwa Narodowego (Cuba's Heritage Council) i Amerykańskiej Rady Nauk Społecznych (US Social Science Research Council) w ramach umowy z 2002 roku o zachowywaniu oryginalnych materiałów.

Płyty CD i mikrofilmy z dokumentami znalezionymi na Kubie zostały przesłane do biblioteki Johna F. Kennedyego w Bostonie, gdzie również zostaną udostępnione elektronicznie.

Justyna Czarnecka

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kielce dla Gustawa Herlinga Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 11:44
Dziś przypada 90 rocznica urodzin Gustawa Herlinga Grudzińskiego - jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, współtwórcy paryskiej „Kultury”, honorowego obywatela Kielc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmysłowość i kult życia

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 12:07
"Ja i Ty i następna wojna. Teatr życia i śmierci" to zbiór dramatów wybitnego izraelskiego pisarza i reżysera Hanocha Levina, który trafił już na półki księgarń w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spacer ścieżką Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2009 15:16
„Zataczam koło swojego życia, okrążam świat 1945-1995." Takie słowa Ryszard Kapuściński napisał w notatkach do eseju „Spacer poranny”, który znaleziono w archiwum reportera i który właśnie ukazał się w formie książkowej. Wydawnictwo ukazuje się w związku z drugą rocznicą śmierci pisarza.
rozwiń zwiń