Katarzyna Michalak: reportaż to przygoda, pasja, ważna część mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 22:00
"Dźwięk bez fikcji. O radiowym reportażu artystycznym" - to tytuł właśnie wydanej książki, której autorką jest Katarzyna Michalak. - Zaczęło się od potrzeby opowiadania historii. Najpierw jako dziecko słuchałam opowieści mojej babci. To było w takim ciemnym mieszkaniu przy Piotrkowskiej w Łodzi. Siadałyśmy na wersalce, ja zamykałam oczy i słuchałam, a w mojej wyobraźni tworzył się taki film bez obrazu. Moje ucho stawało się bardziej wrażliwe na dźwięk - wspominała w Dwójce znakomita reportażystka.
Dziennikarka i reportażystka Katarzyna Michalak ze Złotym Mikrofonem, najważniejszą nagrodą Polskiego Radia. Warszawa, 10.12.2015
Dziennikarka i reportażystka Katarzyna Michalak ze Złotym Mikrofonem, najważniejszą nagrodą Polskiego Radia. Warszawa, 10.12.2015Foto: Leszek Szymański / PAP
  • Katarzyna Michalak ma bardzo bogaty dorobek w dziedzinie reportażu radiowego. Jest zdobywczynią wielu prestiżowych nagród, na czele z Prix Italia (2009).
  • Od 2011 do 2018 roku pełniła funkcję kierownika Redakcji Reportażu Polskiego Radia Lublin.
  • Swoje zawodowe doświadczenia zebrała w książce "Dźwięk bez fikcji. O radiowym reportażu artystycznym", która ukazała się 21 października br.

Reportaż pojawił się w życiu Katarzyny Michalak, gdy była już absolwentką polonistyki. - Dotykałam różnych tworzyw, za pomocą których można opowiadać, i dopiero po studiach, kiedy przypadkiem trafiłam do radia, odkryłam reportaż - tłumaczyła.

Katarzyna Michalak - Melchior, Prix Italia, Złoty Mikrofon

Katarzyna Michalak określa reportaż jako gatunek bardzo synkretyczny. - Łączy w sobie literaturę, film, dramat sceniczny i muzykę, co komplikuje trochę sprawę jego opisania i zdefiniowania. Okazało się jednak, że ten synkretyzm był dla mnie jakimś idealnym połączeniem - podkreślała.

Katarzyna Michalak ma wieloletnie doświadczenie w pracy z reportażem. W swym dorobku ma wiele nagradzanych audycji. Jest zdobywczynią tak prestiżowych nagród jak m.in. Melchior czy Prix Italia. W 2015 roku została uhonorowana Złotym Mikrofonem, najważniejszą nagrodą Polskiego Radia, "za mistrzowskie łączenie formy i treści, przekładanie swoich fascynacji ludźmi na język radia i udowadnianie, że reportaż może być dziełem sztuki".

Kontakty z EBU

W 2002 roku Katarzyna Michalak została nagrodzona w Konkursie im. Jacka Stwory, a rok później ukończyła międzynarodową szkołę mistrzostwa radiowego przy Europejskiej Unii Nadawców - EBU Master School on Radio Documentary.

W latach 2011-2015 była polskim przedstawicielem w Komisji do spraw Dokumentu Radiowego (Euroradio Features Group) przy Europejskiej Unii Nadawców (EBU). 

Reportaże emitowane w rozgłośniach niemieckich i radiu czeskim

W 2011 objęła funkcję Kierownika Redakcji Reportażu Radia Lublin i pełniła ją do 2018 roku. W latach 2012-2014 prowadziła comiesięczne spotkania słuchaczy z reportażem "Na własne uszy" w klubie Czarny Tulipan na Starym Mieście w Lublinie. Była głównym koordynatorem organizacji 41. Międzynarodowej Konferencji Reportażystów (The International Feature Conference), która odbywała się w Lublinie w dniach 17-21 maja 2015.

Jej reportaże emitowane były w rozgłośniach niemieckich (ARD) i radiu czeskim.

Katarzyna Michalak o fenomenie dźwięku w reportażu

Niedawno ukazała się książka "Dźwięk bez fikcji. O radiowym reportażu artystycznym", w której Katarzyna Michalak traktuje o fenomenie dźwięku w procesie powstawania radiowego reportażu artystycznego.


Posłuchaj
29:03 2023_10_25 21_31_25_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Katarzyna Michalak o radiowym reportażu artystycznym (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

W czwartek (26.10) wysłuchamy w Dwójce reportażu "Modlitwa zapomnianej" współautorstwa Katarzyny Michalak. W 2009 roku został on nagrodzony na międzynarodowym konkursie Prix Italia w kategorii "audycja o muzyce".

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Katarzyna Michalak (reportażystka, autorka książki "Dźwięk bez fikcji. O radiowym reportażu artystycznym")

Data emisji: 23.10.2023

Godz. emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

"Jednym głosem" - reportaż Katarzyny Michalak (Radio Lublin)

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 23:00
Olga Maciupa to ukraińska dramatopisarka i teatrolożka od lat mieszkająca w Lublinie. Do Polski trafiła dzięki bandurze. To instrument, na którym sama grywała w czasach szkolnych i studenckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Istota fotografii. "Świadkowie minionego światła" - reportaż Katarzyny Michalak

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 08:00
Do lubelskiej fotografki, poetki, tłumaczki Doroty Mościbrodzkiej trafiło niedawno niezwykłe znalezisko-pudło ze starymi negatywami należącymi do nieznanego fotografa-amatora.
rozwiń zwiń