Polskie Radio
Section05
Prix Italia

Katarzyna Michalak: reportaż to przygoda, pasja, ważna część mojego życia

"Dźwięk bez fikcji. O radiowym reportażu artystycznym" - to tytuł właśnie wydanej książki, której autorką jest Katarzyna Michalak. - Zaczęło się od potrzeby opowiadania historii. Najpierw jako dziecko słuchałam opowieści mojej babci. To było w takim ciemnym mieszkaniu przy Piotrkowskiej w Łodzi. Siadałyśmy na wersalce, ja zamykałam oczy i słuchałam, a w mojej wyobraźni tworzył się taki film bez obrazu. Moje ucho stawało się bardziej wrażliwe na dźwięk - wspominała w Dwójce znakomita reportażystka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Katarzyna Michalak Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA Prix Italia Studio Reportażu i Dokumentu

Galaktyka Lema. "Punktem wyjścia do pracy nad serwisem było archiwum radiowe"

- Okazało się, że w Archiwum Polskiego Radia jest tak dużo wywiadów ze Stanisławem Lemem, które właściwie są nieznane, bo zostały wyemitowane na antenie tylko raz, że przyszedł nam do głowy pomysł, żeby przewodnikiem po Galaktyce Lema uczynić samego Lema - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Izabella Mazurek, współautorka serwisu internetowego Polskiego Radia, który znalazł się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Prix Italia w kategorii: Web Fiction.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Izabella Mazurek Jakub Kukla Prix Italia Prix Europa Dwójka

Serwis "Galaktyka Lema" na tzw. krótkiej liście nominowanych do Prix Italia!

Multimedialny i interaktywny serwis internetowy Polskiego Radia "Galaktyka Lema" znalazł się na "krótkiej liście" prestiżowej Prix Italia, w kategorii: Web Fiction. - Stanisław Lem był niezwykłym umysłem XX wieku. Był nie tylko pisarzem, ale także filozofem i futurystą, czyli przewidywał przyszłość - mówi w Polskim Radiu Izabella Mazurek, współautorka serwisu.
Zobacz więcej na temat:  Prix Italia Prix Europa Stanisław Lem Izabella Mazurek W POLSKIM RADIU

"Prix Europa" i Prix Italia". Prestiżowe nominacje dla serwisu PR "Galaktyka Lema"

Multimedialny i interaktywny serwis internetowy Polskiego Radia "Galaktyka Lema" został nominowany do nagród "Prix Europa 2022" i "Prix Italia 2022". - Stanisław Lem był niezwykłym umysłem XX wieku. Był nie tylko pisarzem, ale także filozofem i futurystą, czyli przewidywał przyszłość - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Izabella Mazurek, współautorka serwisu.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz Prix Italia Prix Europa Stanisław Lem Izabella Mazurek

Wspomnienie o Patrycji Gruszyńskiej-Ruman

Wspomnienie przedwcześnie zmarłej wybitnej reportażystki Patrycji Gruszyńskiej-Ruman, laureatki wielu nagród w kraju i za granicą, uhonorowanej Złotym Mikrofonem za wrażliwość w opowiadaniu prawdy o człowieku i świecie.
Zobacz więcej na temat:  Irena Piłatowska-Mądry Janina Jankowska Małgorzata Kownacka Paweł Kęska Prix Italia Rafał Porzeziński reportaż reportaż w Jedynce Studio Reportażu i Dokumentu Waldemar Kasperczak złote mikrofony

Reportaże, które warto znać

Na tej liście są dzieła wybitne, ale są i takie, które może nie są arcydziełami, ale wzbudzają uznanie podjętym tematem, sposobem opowiadania, dramaturgią, pomysłem, dźwiękiem. Mamy nadzieję, że można wśród tych utworów znaleźć takie, które otworzą uszy, pobudzą wyobraźnię, zainspirują do własnych poszukiwań. To reportaże, które warto znać.
Zobacz więcej na temat:  Nagroda Melchiory Premios Ondas Prix Europa Prix Italia reportaż Studio Reportażu i Dokumentu