"Radio było dla niego najważniejsze". Dwójka wspomina Andrzeja Mularczyka

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 17:39
Pisarz, autor słuchowisk i scenarzysta, współtwórca polskiej szkoły reportażu i polskiej szkoły słuchowiska. W Dwójce przypomnieliśmy postać Andrzeja Mularczyka - wielkiej osobowości radia i kina. Twórca odszedł 22 czerwca. Miał 94 lata.
Autorzy W Jezioranach - Andrzej Mularczyk (L) i Zofia Posmysz (P) - podczas gali wręczenia nagród Teatru Polskiego Radia w 2015 roku. Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono zespół twórców i realizatorów powieści radiowej W Jezioranach, która obchodziła wtedy  55-lecie istnienia
Autorzy "W Jezioranach" - Andrzej Mularczyk (L) i Zofia Posmysz (P) - podczas gali wręczenia nagród Teatru Polskiego Radia w 2015 roku. Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono zespół twórców i realizatorów powieści radiowej "W Jezioranach", która obchodziła wtedy 55-lecie istnieniaFoto: Tomasz Gzell/PAP
  • Pisarz, scenarzysta i reportażysta. Andrzej Mularczyk był wielką postacią radia i kina.
  • To dzięki niemu mamy Kargula i Pawlaka, czyli bohaterów filmów "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", ale także dozorcę Popiołka i innych bohaterów serialu "Dom".
  • Był autorem scenariuszy kilkudziesięciu filmów, a także współtwórcą jednej z najpopularniejszych radiowych powieści "W Jezioranach", kilkudziesięciu słuchowisk radiowych oraz reportaży, które powstały w Polskim Radiu.   

- Bycie reporterem to jest niestety przekleństwo i wybór taki jak pójście do zakonu. Autor musi najpierw zdobyć swojego bohatera, wejść w jego los. Reporter odpowiada za los bohatera i niczego nie może dodać do jego historii. Może jedynie coś ująć, aby zdramatyzować jego historię. W jakimś sensie autor jest też zobligowany do czekania, czy po kropce, którą postawił na końcu swojej pracy, los jeszcze czegoś w życiu tego bohatera nie dopisze - mówił Andrzej Mularczyk w jednej z rozmów w Polskim Radiu.

Wybitny radiowiec, reporter i reportażysta

Andrzeja Mularczyka wspominał także wieloletni dyrektor Teatru Polskiego Radia. Janusz Kukuła zaznaczył, że Andrzej Mularczyk był jednym z najwybitniejszych polskich scenarzystów. - Andrzej wiedział o ludziach więcej, niż ja kiedykolwiek dowiem się o sobie. Był wielkim nauczycielem i przyjacielem. Miałem szczęście reżyserować jego scenariusze. One mówią o świecie więcej niż encyklopedie i prace naukowe - mówił były dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Janusz Kukuła przypomniał, że Andrzej Mularczyk był również wybitnym radiowcem, a pierwsze kroki stawiał jako reporter i reportażysta. - Polskie Radio było dla Andrzeja najważniejsze. On kochał to miejsce - podkreślił i dodał, że zasługuje on na pamięć, czułość, dobroć i wspomnienia, bo w takim najczystszym, najpiękniejszym sensie kształtował wyobraźnię każdej Polki i każdego Polaka.

Czytaj także:

Posłuchaj
28:53 [i] 03.06. ANDRZEJ MULARCZYK MP3.mp3 "Radio było dla niego najważniejsze". Dwójka wspomina Andrzeja Mularczyka (Rozmowy po zmroku/ Dwójka)

 

Andrzej Mularczyk

  • Urodził się 13 czerwca 1930 roku. Był twórcą scenariuszy do kilkudziesięciu filmów.
  • Pisarz był także współtwórcą scenariusza do obrazu "Wrota Europy" oraz seriali telewizyjnych: "Droga", "Rodzina Połanieckich" i "Dom". Dwukrotnie został laureatem międzynarodowego konkursu Prix Italia.
  • Nagrodę uznawaną za radiowego Oscara otrzymał za słuchowiska: "Z głębokości wód" oraz "Cyrk odjechał, lwy zostały".
  • Andrzej Mularczyk został uhonorowany Super Wiktorem 2000 i nagrodą "Pióro Mistrza" na Lecie Filmów w Warszawie w 2008 roku.
  • Otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a za wybitne zasługi dla Polskiego Radia - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
  • W 2018 roku odebrał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich, dwa lata później - Nagrodę za Całokształt Twórczości na 9. Festiwalu Scenarzystów "Script Fiesta" w Warszawie.

***

Autorka: Anna Lisiecka

Data emisji: 3.07.2024

Godzina emisji: 21.30

IAR/zch

kmp