"Dziennik Mrożka to dokument, którego wolałem nie znać"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 14:20
- On pokazuje go jako człowieka poniżej wszelkiej klasy - krytykował w Dwójce Janusz Majcherek. - Pamiętaj, że Mrożek nie miał zamiaru tego wydawać, ja tego nie traktuje jako dzieła literackiego - zwracał uwagę Maciej Englert.
Audio
  • Spór o "Dzienniki" Mrożka - dyskusja z udziałem Janusza Majcherka, Tadeusza Nauczka i Macieja Englerta.
Sławomir Mrożek
Sławomir MrożekFoto: Fot. PAP/Andrzej Rybczyński

Zapraszamy do wysłuchania dyskusji inspirowanej właśnie wydanym trzecim, ostatnim tomem "Dziennika" wybitnego polskiego dramaturga.

– Nie pamiętam podobnej skali rozczarowania jak te dzienniki Mrożka - mówił w "Rozmowach po zmroku" krytyk teatralny, Janusz Majchrek. Rozczarowują, zdaniem gościa audycji, nie tylko przemyślenia wybitnego dramaturga, ale i sama jego osoba. - Oglądamy rozmemłanego psychicznie człowieka, o labilnej psychice, piszącego głównie pod wpływem alkoholu. Być może byłoby to fascynujące, gdyby czytelnik dysponował, podobnie jak autor, butelką whisky - ironizował Majcherek.

Ze zdaniem tym nie zgodzili się pozostali goście Jacka Wakara: Tadeusz Nyczek i Maciej Englert. - Mrożka w tych dziennikach nie opuszcza sarkazm, poczucie humoru i autoironia. Ja czytałem je płacząc ze śmiechu w wielu miejscach - opowiadał reżyser, Maciej Englert. - Niepoważność tego dziennika ma dla mnie swój poważny urok, pozwala podglądać pisarza - wyjaśniał.

Wydane w trzech tomach dzienniki Mrożka obejmują zapiski pisarza z lat 1962-1989.

Dyskusję na ich temat w Dwójce poprowadził Jacek Wakar. Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

Zobacz więcej na temat: Sławomir Mrożek

Czytaj także

Mrożek prywatnie bywa bardzo nudny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 08:50
Okazuje się, że teksty osobiste wielkiego pisarza – dzienniki i listy – pokazują nam go z innej, nie do końca interesującej strony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrożka dziennik dramatyczny

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 11:30
- Urodziłem się do życia, nie do walki o życie. Dlatego nie żyję w Polsce - pisał Sławomir Mrożek w latach 70. w swoich intymnych notatkach. W Dwójkowej audycji o "Dzienniku" Mrożka mówili Maciej Englert i Tadeusz Nyczek.
rozwiń zwiń