Mrożek prywatnie bywa bardzo nudny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 08:50
Okazuje się, że teksty osobiste wielkiego pisarza – dzienniki i listy – pokazują nam go z innej, nie do końca interesującej strony.
Audio
Sławomir Mrożek, Dzienniki, t. 1, Wydawnictwo Literackie (fragm. okładki)
Sławomir Mrożek, "Dzienniki", t. 1, Wydawnictwo Literackie (fragm. okładki)

Mało u nas, w porównaniu z latami poprzednimi, Mrożka dramatycznego, Mrożka na teatralnych scenach. Po przebytym udarze mózgu i afazji wybitny pisarz, jak sam przyznał, zaprzestał pisania – "Baltazar" był jego ostatnią książką. Mamy jednak okazję do poznania Mrożka od nieznanej wcześniej strony – jako osobę prywatną. Oto na rynku księgarskim ukazują się kolejne tomy jego tekstów osobistych: wyszedł pierwszy tom "Dzienników", wydano tomy korespondencji z Janem Błońskim, Adamem Tarnem, Wojciechem Skalmowskim. Właśnie opublikowano listy, jakie w latach 1965 – 1996 Sławomir Mrożek wymieniał z Erwinem Axerem – legendarnym reżyserem, założycielem Teatru Współczesnego w Warszawie.

/

– Był on jednym z tych nielicznych wybitnych pisarzy współczesnych, którzy zacierali swoje  autobiograficzne tropy w twórczości, nie robili użytku ze swojej prywatności, nie stawiali w centrum swojego ja – mówił o Mrożku Janusz Majcherek, podkreślając, jak cenny, według niego, było ten brak literackiego ekshibicjonizmu. – Z narastającym smutkiem, a  nawet z pewnym zażenowaniem obserwuję jednak tę wyprzedaż różnych papierów z szuflady Mrożka – przyznał publicysta. – Kolejne tomy pokazują takiego Mrożka, którego niekoniecznie chciałbym poznać.

 

Rozmówca Tomasza Mościckiego wyjaśniał powody swego rozczarowania tekstami osobistymi autora "Tanga", ostrze swojej krytyki kierując przede wszystkim na "Dzienniki" ("To gadulstwo w najgorszym guście"). Listy Mrożka – na tym negatywnym tle zapisków dziennikowych – można uznać, według gościa "Sezonu na Dwójkę", za interesujące. Janusz Majcherek o wiele wyżej stawia jednak korespondencję Mrożka z Błońskim niż z Axerem, w tej ostatniej dostrzegając przede wszystkim walory dokumentalne.

Nieco inaczej (łagodniej) oceniał nowo wydane listy Jacek Wakar. Według dziennikarza dużo w tej korespondencji ciekawego przedstawienia trudnych relacji między pisarzem a reżyserem. Między wierszami dowiadujemy się też sporo choćby o drodze artystycznej Erwina Axera. – Potrafię zobaczyć dzięki tym tomom osobistym rzeczywiście nieco innego Mrożka – mówił Jacek Wakar. – Mrożka, jakim był naprawdę, a nie takiego, jakiego chcieliśmy, żeby był.  

Aby wysłuchać całej rozmowy Tomasza Mościckiego z Januszem Majcherkiem i Jackiem Wakarem, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(jp)

Czytaj także

Rok o sprawach intymnych

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 14:21
Wygląda na to, że najważniejsze dokonania literackie mijającego roku są związane z tekstami osobistymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr słowa i myśli

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 14:30
W swojej szeroko pojętej działalności teatralnej Erwinowi Axerowi przyświecała myśl Goethego, że działalność artystyczna daje wolność, ale też nakłada konkretne obowiązki.
rozwiń zwiń