X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mrożek prywatnie bywa bardzo nudny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 08:50
Okazuje się, że teksty osobiste wielkiego pisarza – dzienniki i listy – pokazują nam go z innej, nie do końca interesującej strony.
Audio
Sławomir Mrożek, Dzienniki, t. 1, Wydawnictwo Literackie (fragm. okładki)
Sławomir Mrożek, "Dzienniki", t. 1, Wydawnictwo Literackie (fragm. okładki)

Mało u nas, w porównaniu z latami poprzednimi, Mrożka dramatycznego, Mrożka na teatralnych scenach. Po przebytym udarze mózgu i afazji wybitny pisarz, jak sam przyznał, zaprzestał pisania – "Baltazar" był jego ostatnią książką. Mamy jednak okazję do poznania Mrożka od nieznanej wcześniej strony – jako osobę prywatną. Oto na rynku księgarskim ukazują się kolejne tomy jego tekstów osobistych: wyszedł pierwszy tom "Dzienników", wydano tomy korespondencji z Janem Błońskim, Adamem Tarnem, Wojciechem Skalmowskim. Właśnie opublikowano listy, jakie w latach 1965 – 1996 Sławomir Mrożek wymieniał z Erwinem Axerem – legendarnym reżyserem, założycielem Teatru Współczesnego w Warszawie.

/

– Był on jednym z tych nielicznych wybitnych pisarzy współczesnych, którzy zacierali swoje  autobiograficzne tropy w twórczości, nie robili użytku ze swojej prywatności, nie stawiali w centrum swojego ja – mówił o Mrożku Janusz Majcherek, podkreślając, jak cenny, według niego, było ten brak literackiego ekshibicjonizmu. – Z narastającym smutkiem, a  nawet z pewnym zażenowaniem obserwuję jednak tę wyprzedaż różnych papierów z szuflady Mrożka – przyznał publicysta. – Kolejne tomy pokazują takiego Mrożka, którego niekoniecznie chciałbym poznać.

 

Rozmówca Tomasza Mościckiego wyjaśniał powody swego rozczarowania tekstami osobistymi autora "Tanga", ostrze swojej krytyki kierując przede wszystkim na "Dzienniki" ("To gadulstwo w najgorszym guście"). Listy Mrożka – na tym negatywnym tle zapisków dziennikowych – można uznać, według gościa "Sezonu na Dwójkę", za interesujące. Janusz Majcherek o wiele wyżej stawia jednak korespondencję Mrożka z Błońskim niż z Axerem, w tej ostatniej dostrzegając przede wszystkim walory dokumentalne.

Nieco inaczej (łagodniej) oceniał nowo wydane listy Jacek Wakar. Według dziennikarza dużo w tej korespondencji ciekawego przedstawienia trudnych relacji między pisarzem a reżyserem. Między wierszami dowiadujemy się też sporo choćby o drodze artystycznej Erwina Axera. – Potrafię zobaczyć dzięki tym tomom osobistym rzeczywiście nieco innego Mrożka – mówił Jacek Wakar. – Mrożka, jakim był naprawdę, a nie takiego, jakiego chcieliśmy, żeby był.  

Aby wysłuchać całej rozmowy Tomasza Mościckiego z Januszem Majcherkiem i Jackiem Wakarem, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(jp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok o sprawach intymnych

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 14:21
Wygląda na to, że najważniejsze dokonania literackie mijającego roku są związane z tekstami osobistymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr słowa i myśli

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 14:30
W swojej szeroko pojętej działalności teatralnej Erwinowi Axerowi przyświecała myśl Goethego, że działalność artystyczna daje wolność, ale też nakłada konkretne obowiązki.
rozwiń zwiń