Gombrowicza milczenie o Bogu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 12:34
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Łukaszem Tischnerem, autorem nowo wydanej monografii twórczości Gombrowicza poświęconej stosunkowi pisarza do religii.
Audio
  • Gombrowicza milczenie o Bogu (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Adamantios/Wikimedia, lic. CC-BY-S

"Gombrowicz deklarował się jako ateista, ale uporczywość pytania o jakąś transcendencję, 'bojaźń i drżenie', które towarzyszą jego refleksji nad tajemnicą egzystencji, bólem i podległością zagadkowym zewnętrznym siłom, każą podejrzewać, że jego ateizm nie jest oczywisty. Tytuł – "Gombrowicza milczenie o Bogu" – wziął się z przeświadczenia, że Gombrowicz milczy o czymś, co jakby wciąż go osacza, a jego milczenie jest formą nasłuchiwania, zapytywania o to, co źródłowe.

(z recenzji prof. Michała Masłowskiego)

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, którą przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Czytaj także

Trzech fenomenalnych anarchistów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 18:10
Witkacy, Schulz, Gombrowicz. Trzech szermierzy słowa, którzy wypowiedzieli walkę skostniałej tradycji. Trójka indywidualistów, którzy stworzyli nowe światy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odtajniony dziennik Gombrowicza. "Cielesność, finanse, konflikty”

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 09:45
- Niczego nowego nie dowiedziałam się podczas tej lektury. To, co mnie uderzyło, to sposób, w jaki Witold przedstawiał różne rzeczy - mówiła w Dwójce Rita Gombrowicz o "Kronosie", publikowanych właśnie intymnych zapiskach jej męża.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kronos", czyli co Gombrowicz ukrył w piwnicy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 07:30
Ukazujące się dziś zapiski intymne Gombrowicza są tekstem szczególnym: pisarz obnaża się tu niemalże całkowicie. Czy autor "Pornografii", zdradzając niemal wszystko, robił to z myślą o przyszłym czytelniku? Czy sam chciałby pokazać swoją nieosłoniętą twarz?
rozwiń zwiń