Prawdziwie liryczne randki. Korespondencja Lipskiej i Brejnaka

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 08:00
- Przyniosłem Ewie swój tomik poezji w trakcie targów książki. Nie pamiętam, kto zaczął słowem pisanym tę znajomość epistolograficzną. Potem zaczęliśmy się spotykać coraz bardziej literacko - mówił w Dwójce Sebastian Brejnak, poeta młodego pokolenia, który prowadzi głęboką korespondencję z Ewą Lipską.
Zapis korespondencyjnych, prawdziwe lirycznych randek Ewy Lipskiej i Sebastiana Brejnaka znaleźć można w książce Wirujący ogon antylopy
Zapis korespondencyjnych, prawdziwe lirycznych randek Ewy Lipskiej i Sebastiana Brejnaka znaleźć można w książce "Wirujący ogon antylopy"Foto: Shutterstock/Agnes Kantaruk

W "Rozmowach po zmroku" rozmawialiśmy się z Ewą Lipską i Sebastianem Brejnakiem - poetami, którzy opowiadali m.in. o zbiorze swoich listów, wydanych w książce "Wirujący ogon antylopy", a także o snach, niepokoju, wędzonych śliwkach z Kleparza, aforyzmach i poezji.

- Coś mnie gnało do Ewy, jakaś energia absolutnie mnie popychała do tej osoby - nie krył Sebastian Brejnak. - Nie tylko fascynacja samą twórczością. Ciężko jest uchwycić dlaczego podejmujemy takie decyzje, co zagrało - dodał.

Opowieści o świecie

"Nasza planeta to zapleśniała bułka. Piekarnia zła. Żyjemy pomiędzy wielkimi odkryciami naukowymi i barbarzyństwem. Wymyślono nam życie, w którym przyszło nam śnić. Na szczęście nie jest mi wesoło i dlatego mogę żartować" - pisze Ewa Lipska do Sebastiana Brejnaka.

A on jej odpowiada: "Marzę o życiu w jakiejś Finlandii albo na Islandii. Przy wysokich temperaturach widać więcej brudu tego świata, a od smrodu pęka tylko głowa. Mam nadzieję, że jakoś przetrzymam jeszcze te piekielne temperatury naszej ziemskiej piekarni. Przy życiu trzymają mnie jedynie Twoje i Poetki-Noblistki zabawy z kajdanami z filmu fabularno-kryminalnego »Koniec i początek«".

Liryczne randki

Zapis tych i innych korespondencyjnych, prawdziwe lirycznych randek znaleźć możemy w książce "Wirujący ogon antylopy". Autorami listów są poetka Ewa Lipska oraz poeta, muzyk, doktorant literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim Sebastian Brejnak. Korespondencja obejmuje lata 2018-2021.

Zobacz też:

 

Posłuchaj
26:56 Rozmowy po zmroku Dwójka 15 luty 2022 21_30_16v1.mp3 Spotkanie z Ewą Lipską i Sebastianem Brejnakiem (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Ewa Lipska i Sebastian Brejnak (poeci)

Data emisji: 16.02.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Ewa Lipska o Stanisławie Lemie: byłam prawie jak ktoś z rodziny

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 19:04
- Przychodziłam na Kliny bardzo czesto. Najczęściej była to pora obiadowa, gdzie były pyszne, domowe obiady. Rzeczywiście w którymś momencie miałam takie poczucie, że jestem blisko z tą rodziną, a nawet z psami - mówiła w Dwójce poetka.
rozwiń zwiń