O konflikcie Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 15:11
"Rok myśliwego" czy "Rok jagnięcia"? W audycji analizowaliśmy nigdy nie wypowiedziany do końca spór, jaki prowadzili dwaj wielcy poeci.
Audio
  • Prof. Joanna Zach i prof. Stefan Chwin o konflikcie Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza (Dwukropek/Dwójka)
Zbigniew Herbert (zdj. Andrzej Rybczyński) i Czesław Miłosz (zdj. Ryszard Kornecki)
Zbigniew Herbert (zdj. Andrzej Rybczyński) i Czesław Miłosz (zdj. Ryszard Kornecki)Foto: PAP

Franaszek1200.jpg
Andrzej Franaszek o biografii Herberta. "Obraz nam się komplikuje"

Punktem wyjścia do dyskusji były listy z wydanego w 2012 roku tomu "Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz. Korespondencja". Był rok 1958 i Zbigniew Herbert po raz pierwszy wyjechał z Polski na Zachód, do Paryża.

- Mnie zawsze uderzało, jak oni do siebie pisali. Te listy, jednego i drugiego, wyrażają takie poczucie, że są słuchani przez pokolenia. To bardzo ciekawe, że już na początku tej znajomości ten ton jest widoczny na przykład u Herberta, który pisze list jako dzieło sztuki. Bardzo wyraźnie widać to w sposobie układania przez niego słów. Od początku widać, że spotykają się ludzie, którzy mają poczucie własnej wartości i rozpoznali siebie jako poetów. Już w tym punkcie są jakieś zapowiedzi tego, co miało się później zdarzyć. Te dwa słońca nie mogły świecić takim samym blaskiem - podkreślał w Dwójce prof. Stefan Chwin.

"Rok myśliwego" to tytuł książki Czesława Miłosza. Z kolei Zbigniew Herbert pragnął napisać książkę, która miała nosić tytuł "Rok jagnięcia". Który z wielkich poetów miał w tym sporze rację? Czy i dziś dzieli on Polskę na dwa zwalczające się obozy? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Goście: prof. Joanna Zach (historyk literatury, krytyczka, Uniwersytet Jagielloński), prof. Stefan Chwin (pisarz, Uniwersytet Gdański)

Data emisji: 22.06.2018

Godzina emisji: 18.00

pg/ac

Czytaj także

Zofia Hertz - adiutant Jego Wysokości Redaktora

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 14:55
- Była panią tego domu, bardzo liczyło się to, czy kogoś lubi, czy nie. Ten, którego nie lubiła, nie miał szans przebywać w "Kulturze" - tak o najbliższej współpracowniczce Jerzego Giedroycia mówił Jarosław Abramow, bywalec Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Willa Ruffo. Neapolitański dom Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 15:37
Willa przy via Crispi w Neapolu to szczególne miejsce na mapie miasta. Dom był siedzibą rodziny włoskiego intelektualisty Benedetta Croce. Przez lata mieszkał tam także, razem ze swoimi dziećmi i żoną Lidią Croce, Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń