Bracia polscy - urwana ścieżka polskiego oświecenia

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 11:45
Czy XVI-wieczni arianie najsilniej odpowiadają naszym współczesnym etycznym intuicjom? O tym porozmawiamy z autorami przewodnika Krytyki Politycznej poświęconego myśli religijnej braci polskich.
Jan Ludwik Wolzogen,  austriacki filozof, teolog, matematyk. Mieszkał wiele lat w Polsce, działając w ruchu braci polskich.
Jan Ludwik Wolzogen, austriacki filozof, teolog, matematyk. Mieszkał wiele lat w Polsce, działając w ruchu braci polskich. Foto: Wikipedia/domena publiczna

Ich chrześcijaństwo nie było chrześcijaństwem rytuału i transcendencji, ale żywej etycznej międzyludzkiej wspólnoty. Czytani na całym kontynencie, bracia polscy mogą być traktowani jako prekursorzy wczesnego Oświecenia – linii myśli, która od Spinozy wiedzie ku najbardziej radykalnej współczesnej myśli demokratycznej - piszą autorzy najnowszej książki poświęconej braciom polskim. W publikacji teksty teologów z XVI i XVII wieku zestawione zostały ze współczesnymi komentarzami.

W dyskusji o przewodniku Krytyki Politycznej "Bracia polscy" udział wezmą Jakub Majmurek, Jerzy Kolarzowski i Tomasz Terlikowski.

Na audycję zaprasza Barbara Schabowska.

27 sierpnia (wtorek), godz. 22.00

Zobacz więcej na temat: religia
Czytaj także

Sztuka zawiesza normy etyczne

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 15:00
- Sztuka to jest jedyne terytorium, na którym możemy bezkarnie wypróbowywać naszą skłonność do zła - mówił Stach Szabłowski, kurator wystawy Olafa Brzeskiego "Samolub" w rozmowie z Michałem Nowakiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filozofia cielesnej przyjemności według Richarda Shustermana

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 13:20
– Życie codzienne oznacza działanie, uczucia i spostrzeżenia, a ciało jest medium i narzędziem tych uczuć, percepcji i myśli. Duża część mojej filozofii estetyki jest związana z ideą przyjemności – mówił amerykański filozof, twórca idei somaestetyki i propagator filozofii jako sztuki życia.
rozwiń zwiń