Vladimir Nabokov jak Aleksander Sołżenicyn

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 12:30
W niedzielę wieczorem porozmawiamy o książce amerykańskiej dziennikarki Andrei Pitzer "Ukryta historia Vladimira Nabokova".
Vladimir Nabokov. Biografię pisarza pióra Andrei Pitzer czytaliśmy na antenie Dwójki
Vladimir Nabokov. Biografię pisarza pióra Andrei Pitzer czytaliśmy na antenie DwójkiFoto: PAP/Photoshot

To biografia jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku pokazana na tle dramatycznych losów Rosji i Europy w XX wieku. Autorka przedstawia wydarzenia historyczne, których świadkiem był Nabokov, takie jak upadek carskiej Rosji, rewolucja październikowa, triumf nazizmu w Niemczech, prześladowania Żydów i Holocaust, II wojna światowa, powojenne wydarzenia w Ameryce.
Następnie szuka odniesień do tych faktów ukrytych w powieściach pisarza. Andrea Pitzer twierdzi, że "Nabokov w swoich dziełach przypominał o dehumanizacji człowieka w obozach koncentracyjnych i dokumentował ich niszczycielski wpływ na człowieka". Zestawia losy Nabokova z historią życia innego rosyjskiego pisarza Aleksandra Sołżenicyna, dysydenta, więźnia radzieckich obozów, konstatując: "Obu pisarzom udało się pokazać, jakie piętno na ludzkim duchu odciska polityczna opresja".
O tej książce i o rosyjskich kontekstach twórczości Vladimira Nabokova opowie Leszek Engelking, tłumacz wielu jego powieści i znawca twórczości. Fragmenty książki Andrei Pitzer przeczytają Halina Skoczyńska i Adam Baumann, a fragmenty powieści i autobiografii Nabokova "Pamięci, przemów" - Krzysztof Wakuliński, Zbigniew Zapasiewicz oraz Krzysztof Kumor.

Na audycję "Strefa literatury" - w niedzielę (8.02) w godz. 18.00-19.00 - zaprasza Dorota Gacek.

mm/mk


Czytaj także

Michaił Bułhakow – mistrz niedoceniony za życia

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 06:12
– Bułhakow potrafił świetnie sportretować krzywo otaczającą go rzeczywistość – podkreślał Andrzej Drawicz. Niestety za życia tego wielkiego pisarza niewielu potrafiło to dostrzec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukryta historia Vladimira Nabokova

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 14:00
60 lat temu "Lolita" rozpętała prawdziwą burzę, a dzięki niej autor zyskał miano jednego z najważniejszych pisarzy minionego wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Maszeńka" Nabokova, czyli miłość w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 12:42
Zapraszamy na słuchowisko według debiutanckiej powieści Nabokova. "Maszeńka" to znakomity obraz rosyjskiej emigracji w latach 20. XX wieku.
rozwiń zwiń