Tomasz Mann kontra Henryk Mann. Bracia rywale

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 19:00
– Często mówi się o nich, że Henryk Mann miał rację, ale Tomasz Mann potrafił pisać – powiedziała prof. Elżbieta Dzikowska o twórczości słynnego rodzeństwa.
Audio
  • Tomasz Mann i Henryk Mann. Życie i twórczość braci pisarzy (Strefa literatury/Dwójka)
W sierpniu tego roku przypada 60. rocznica śmierci Tomasza Manna. 11 marca zaś minęło 65 lat od śmierci jego brata Henryka
W sierpniu tego roku przypada 60. rocznica śmierci Tomasza Manna. 11 marca zaś minęło 65 lat od śmierci jego brata HenrykaFoto: PAP/DPA/Abraham Pisarek

– Obaj pisarze podejmują podobną problematykę, ale pokazują inne rozwiązania w zakresie idei. Stosują również odmienne środki artystyczne – zauważyła prof. Elżbieta Dzikowska, dodając, że za międzynarodowym sukcesem Tomasza Manna stoi estetyczna wartość i uniwersalność jego dzieł. Ale nie zawsze Henryk Mann był w cieniu młodszego brata. Po 1945 r. to twórczość Tomasza nie cieszyła się powodzeniem, Henryk zaś wpływał bardzo intensywnie na życie kulturalne - zwłaszcza w NRD.

Skomplikowana rodzinna historia Henryka i Tomasza Manna obfitowała w wiele tragicznych wydarzeń, nie tylko związanych z wydarzeniami historycznymi. Na samej relacji utalentowanych braci cieniem położył się natomiast pewien dawny konflikt.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzenie: Anna Lisiecka i Dorota Gacek

Goście: prof. Elżbieta Dzikowska ( germanistka), prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz (historyk)

Data emisji: 15.03.2015
Godzina emisji:
18.00

mc/asz

Czytaj także

Eryka Mann - niezależna nawet we własnych błędach

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 17:00
- Wybory sprowadzały ją niekiedy na manowce, lecz zawsze były to wyłącznie jej decyzje. Nikt nie mógł jej niczego narzucić - mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz, autorka biografii najstarszej córki Tomasza Manna pt. "Zawsze pod prąd".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy ojciec pracuje, w domu ma być cisza. Historia rodziny Tomasza Manna

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 09:00
– Sześcioro swoich dzieci państwo Mann wychowywali w duchu liberalnym. Był tylko jeden wyjątek. Gdy pisarz pracował, wszyscy domownicy byli zobowiązani do zachowania ciszy – mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz, znawczyni losów utalentowanej familii.
rozwiń zwiń