X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tomasz Mann kontra Henryk Mann. Bracia rywale

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 19:00
– Często mówi się o nich, że Henryk Mann miał rację, ale Tomasz Mann potrafił pisać – powiedziała prof. Elżbieta Dzikowska o twórczości słynnego rodzeństwa.
Audio
  • Tomasz Mann i Henryk Mann. Życie i twórczość braci pisarzy (Strefa literatury/Dwójka)
W sierpniu tego roku przypada 60. rocznica śmierci Tomasza Manna. 11 marca zaś minęło 65 lat od śmierci jego brata Henryka
W sierpniu tego roku przypada 60. rocznica śmierci Tomasza Manna. 11 marca zaś minęło 65 lat od śmierci jego brata HenrykaFoto: PAP/DPA/Abraham Pisarek

– Obaj pisarze podejmują podobną problematykę, ale pokazują inne rozwiązania w zakresie idei. Stosują również odmienne środki artystyczne – zauważyła prof. Elżbieta Dzikowska, dodając, że za międzynarodowym sukcesem Tomasza Manna stoi estetyczna wartość i uniwersalność jego dzieł. Ale nie zawsze Henryk Mann był w cieniu młodszego brata. Po 1945 r. to twórczość Tomasza nie cieszyła się powodzeniem, Henryk zaś wpływał bardzo intensywnie na życie kulturalne - zwłaszcza w NRD.

Skomplikowana rodzinna historia Henryka i Tomasza Manna obfitowała w wiele tragicznych wydarzeń, nie tylko związanych z wydarzeniami historycznymi. Na samej relacji utalentowanych braci cieniem położył się natomiast pewien dawny konflikt.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzenie: Anna Lisiecka i Dorota Gacek

Goście: prof. Elżbieta Dzikowska ( germanistka), prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz (historyk)

Data emisji: 15.03.2015
Godzina emisji:
18.00

mc/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eryka Mann - niezależna nawet we własnych błędach

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 17:00
- Wybory sprowadzały ją niekiedy na manowce, lecz zawsze były to wyłącznie jej decyzje. Nikt nie mógł jej niczego narzucić - mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz, autorka biografii najstarszej córki Tomasza Manna pt. "Zawsze pod prąd".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy ojciec pracuje, w domu ma być cisza. Historia rodziny Tomasza Manna

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 09:00
– Sześcioro swoich dzieci państwo Mann wychowywali w duchu liberalnym. Był tylko jeden wyjątek. Gdy pisarz pracował, wszyscy domownicy byli zobowiązani do zachowania ciszy – mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz, znawczyni losów utalentowanej familii.
rozwiń zwiń