X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzy Harasymowicz. Książę poetów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 18:00
- W latach 60. stworzył sobie taką pozycję, że został poetą zawodowym, żył z pisania wierszy, co udawało się niewielu - o najpopularniejszym poecie tzw. "pokolenia Współczesności" opowiadał w Dwójce prof. Jacek Łukasiewicz.
Audio
  • Jerzy Harasymowicz. Książę poetów (Strefa literatury/Dwójka)
Jerzy Harasymowicz
Jerzy HarasymowiczFoto: z archiwum domowego Sławy Harasymowicz

Jego tomiki poetyckie ukazywały się w ogromnych nakładach 25-30 tys. egzemplarzy. Debiutował obok Mirona Białoszewskiego, Zbigniewa Herberta, Stanisława Czycza i Bohdana Drozdowskiego w 1955 roku na łamach "Życia Literackiego". Tak kończył się socrealizm w poezji polskiej. - Twórców tych łączyła skłonność do przyjmowania ról, pewna pośredniość. Autorskie "ja" było wycofane - mówił prof. Jacek Łukasiewicz. - Role, które przyjmował Harasymowicz, były związane z jego biografią.

Badacz twórczości Jerzego Harasymowicza dr Alan Weiss zwrócił uwagę, że choć w wielu wierszach twórca ten jest łagodny i sielankowy, to pod spodem kryje się w nich duży ładunek tragedii i traum. - Niewiele wiemy na temat jego wojennych losów, ale wiemy, że okres II wojny spędził na ziemiach będących terenem brutalnych starć polsko-ukraińskich, że musiał się ukrywać i uciekać. Później w wierszach będzie nawoływał o pojednanie Polaków z Ukraińcami - dodał gość audycji "Strefa literatury".

W audycji rozmawialiśmy o maskach Jerzego Harasymowicza, które przywdziewał w swej twórczości, o wrogości, z jaką odnosili się do niego poeci Nowej Fali, ale też kłopotliwej końcówce życia i trzech wierszach z lat 80., które negatywnie zaskoczyły środowisko literackie.

Wiersze Jerzego Harasymowicza czytał Andrzej Mastalerz.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: prof. Jacek Łukasiewicz i dr Alan Weiss

Data emisji: 12.07.2018

Godzina emisji: 18.00

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Harasymowicz – poeta z krainy łagodności

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 06:00
15 lat temu w Krakowie, 21 sierpnia 1999 zmarł Jerzy Harasymowicz. Jego prochy rozsypano w Bieszczadach, a symbolicznym grobem jest pomnik w kształcie bramy na Przełęczy Wyżnej.
rozwiń zwiń