Jerzy Harasymowicz. Książę poetów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 18:00
- W latach 60. stworzył sobie taką pozycję, że został poetą zawodowym, żył z pisania wierszy, co udawało się niewielu - o najpopularniejszym poecie tzw. "pokolenia Współczesności" opowiadał w Dwójce prof. Jacek Łukasiewicz.
Audio
  • Jerzy Harasymowicz. Książę poetów (Strefa literatury/Dwójka)
Jerzy Harasymowicz
Jerzy HarasymowiczFoto: z archiwum domowego Sławy Harasymowicz

Jego tomiki poetyckie ukazywały się w ogromnych nakładach 25-30 tys. egzemplarzy. Debiutował obok Mirona Białoszewskiego, Zbigniewa Herberta, Stanisława Czycza i Bohdana Drozdowskiego w 1955 roku na łamach "Życia Literackiego". Tak kończył się socrealizm w poezji polskiej. - Twórców tych łączyła skłonność do przyjmowania ról, pewna pośredniość. Autorskie "ja" było wycofane - mówił prof. Jacek Łukasiewicz. - Role, które przyjmował Harasymowicz, były związane z jego biografią.

Badacz twórczości Jerzego Harasymowicza dr Alan Weiss zwrócił uwagę, że choć w wielu wierszach twórca ten jest łagodny i sielankowy, to pod spodem kryje się w nich duży ładunek tragedii i traum. - Niewiele wiemy na temat jego wojennych losów, ale wiemy, że okres II wojny spędził na ziemiach będących terenem brutalnych starć polsko-ukraińskich, że musiał się ukrywać i uciekać. Później w wierszach będzie nawoływał o pojednanie Polaków z Ukraińcami - dodał gość audycji "Strefa literatury".

W audycji rozmawialiśmy o maskach Jerzego Harasymowicza, które przywdziewał w swej twórczości, o wrogości, z jaką odnosili się do niego poeci Nowej Fali, ale też kłopotliwej końcówce życia i trzech wierszach z lat 80., które negatywnie zaskoczyły środowisko literackie.

Wiersze Jerzego Harasymowicza czytał Andrzej Mastalerz.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: prof. Jacek Łukasiewicz i dr Alan Weiss

Data emisji: 12.07.2018

Godzina emisji: 18.00

bch

Czytaj także

Jerzy Harasymowicz – poeta z krainy łagodności

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 06:00
15 lat temu w Krakowie, 21 sierpnia 1999 zmarł Jerzy Harasymowicz. Jego prochy rozsypano w Bieszczadach, a symbolicznym grobem jest pomnik w kształcie bramy na Przełęczy Wyżnej.
rozwiń zwiń