Polskie Radio
Section05
Bieszczady

Śledztwo w sprawie decyzji o akcji "Wisła" zostało umorzone. "Akcja miała charakter prewencyjny, a nie represyjny"

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie umorzył śledztwo w sprawie decyzji o przesiedleniu w 1947 roku, w ramach akcji "Wisła", mieszkańców południowo-wschodniej Polski – poinformowała Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Akcja "Wisła" Bieszczady IPN Instytut Pamięci Narodowej

Bardzo trudne warunki w górach. IMGW ostrzega, niewykluczone lawiny

Trudne warunki do uprawiania turystyki pieszej panują w sobotę w Karkonoszach, Tatrach, Sudetach oraz w Beskidach, gdzie w rejonie Babiej Góry goprowcy ogłosili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Wieje silny wiatr, a zaspy śniegu miejscami mają metr wysokości. Na szlakach jest ślisko. Z kolei w Bieszczadach można śmiało wychodzić w góry, tam spadło średnio 5-10 cm świeżego śniegu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA góry Karkonosze beskidy Bieszczady GOPR śnieg lód

Anna Krajewska: zdecydowałam się na powrót do kraju w trakcie pandemii Covid -19

Wróciłam po prawie osiemnastu latach z USA. Mieszkałam w czterech miejscach: Maryland, Washington, Colorado i w Nowym Jorku. Zdecydowałam się na powrót w trakcie drugiej fali pandemii Covid -19. Dla mnie była to decyzja finansowa i logistyczna – wspomina Anna Krajewska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa USA Nowy Jork Polonia Polonia w USA Bieszczady COVID-19 koronawirus rynek pracy wynagrodzenia praca zdalna Małgorzata Frydrych

Atak niedźwiedzia w Bieszczadach. Ekoaktywiści przyznali się do winy

W niedzielę 12.11 w dolinie górnego Sanu w Bieszczadach niedźwiedź zaatakował w lesie 56-letniego mężczyznę, zadając mu liczne rany kąsane i szarpane. Akcja ratunkowa w trudnych warunkach trwała trzy godziny. Jak się później okazało poszkodowany to ekoaktywista, który zbliżył się do gawry drapieżnika. - Nie dochowaliśmy należytego bezpieczeństwa i stąd atak niedźwiedzia - poinformował towarzyszący mu mężczyzna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo regiony Bieszczady

Wycieczka w Bieszczady [SŁUCHAJ POPOŁUDNIKA OD 15.00]

Bieszczady są jednym z najpiękniejszych i najdzikszych regionów w Polsce. Znajdują się w południowo-wschodniej części kraju, na granicy Polski, Słowacji i Ukrainy. Ten górski obszar charakteryzuje się niezwykłą przyrodą i malowniczymi krajobrazami. Ponadto ma bogatą historię i kulturę, której świadectwem są zachowane do dziś cerkwie i drewniane chaty. Region ten zamieszkują różne grupy etniczne, co sprawia, że tradycje w Bieszczadach są zróżnicowane.
Zobacz więcej na temat:  Bieszczady góry podróże Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci