Polskie Radio
Section05

Bieszczady

Niedźwiedź przy zabudowaniach. Skąd bierze się problem i jak go rozwiązać?

Wiosenne doniesienia o atakach niedźwiedzi w Polsce, na Słowacji czy w Japonii ponownie zwróciły uwagę na relacje między ludźmi a dużymi drapieżnikami. W Bieszczadach temat budzi szczególne emocje. Z jednej strony pojawiają się alarmujące relacje o niedźwiedziach spacerujących po wsiach, z drugiej głosy przekonujące, że problem jest wyolbrzymiany. Jak wygląda sytuacja naprawdę?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo niedźwiedź las zagrożenie środowisko Roman Czejarek

Zmiana polskich granic, o której nie wszyscy słyszeli. W tle węgiel i ropa

75 lat temu, 15 lutego 1951 roku, podpisano umowę o korekcie granic między Polską a ZSRS. Sowieci przejmowali tereny żyzne i bogate w złoża węgla kamiennego, Polacy otrzymali w zamian malowniczy, ale biedny fragment Bieszczadów z niemal wyczerpanymi złożami ropy naftowej. Wymiana ziem wiązała się także z przesiedleniem kilkudziesięciu tysięcy ludzi. W przygotowaniu był już kolejny podobny projekt.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Ukraina PRL granica II wojna światowa Białoruś Związek Radziecki stalinizm komunizm

Dzika wyprawa "Hej Przygodo" po Bieszczadzkim Parku Narodowym

Audycja "Hej Przygodo" Polskiego Radia Dzieciom dotarła do swojego 23-go ostatniego przystanku na trasie "Dzikiej Odysei – Ekspedycji Odkrywców 2024/2025". Tym razem radiowa ekipa nadawała program prosto z Bieszczadzkiego Parku Narodowego. 23 wyprawy po polskich parkach narodowych, zajęły Polskiemu Radiu Dzieciom blisko dwa lata i zakończyła się zgodnie z założeniami. Ostatnią na szlaku audycję poprowadziła Marta Powałowska, która zaprosiła słuchaczy do poznawania i odkrywania ciekawostek o Karpatach.
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe Marta Powałowska Dzika Odyseja

Czy niedźwiedzie płacą za błędy ludzi? Ekspert wyjaśnia, gdzie leży problem

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zezwoliła Gminie Cisna na odstrzał do trzech niedźwiedzi brunatnych. Decyzja z 7 lipca roku to odpowiedź na wniosek gminy, zaniepokojonej rosnącą liczbą incydentów z udziałem drapieżników. Czy jest to jedyny sposób na to, żeby niedźwiedzie nie atakowały ludzi?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo góry niedźwiedź Tatrzański Park Narodowy bezpieczeństwo w lesie zwierzęta środowisko infografika

Spotkanie z niedźwiedziem. Warto znać podstawowe zasady bezpieczeństwa

Leśnicy ostrzegają przed niedźwiedziami, które wiosną są szczególnie aktywne. Po zimie zwierzęta są rozdrażnione. Najbardziej niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa. Niedawno w Bieszczadach niedźwiedzica, z którą były dwa młode osobniki, zaatakowała w lesie mężczyznę. Został dotkliwie pogryziony. W miniony weekend w zakopiańskich Kuźnicach, w pobliżu popularnego szlaku prowadzącego m.in. do dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, pojawiły się dwa niedźwiedzie. Służby apelują o ostrożność podczas górskich wycieczek. 
Zobacz więcej na temat:  niedźwiedź bezpieczeństwo góry Tatry Tatrzański Park Narodowy zwierzęta zwierzęta leśne Lasy Państwowe