X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojciech Bonowicz: nie wiem, czy Andrzej Bursa nie wybrałby prozy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 13:27
- "Zabicie ciotki" jest utworem tak wybitnym, że gdyby ukazało się za jego życia, kto wie, czy recenzje nie skłoniłyby go do tego, żeby może tym się zajął - mówił w Dwójce autor wydanego właśnie opracowania "Bursa. Dzieła (prawie) wszystkie".
Audio
  • Andrzej Bursa bez maski (Strefa literatury/Dwójka)
Dzieła (prawie) wszystkie Andrzeja Bursy
"Dzieła (prawie) wszystkie" Andrzeja BursyFoto: mat. promocyjne

Javier Marías 1200 PAP.jpg
Javier Marías. Pisarz inteligentny dla inteligentnych

Andrzej Bursa odszedł nagle, 15 listopada 1957 roku. Miał 25 lat. Za życia publikował tylko w prasie: wiersze, reportaże, prozę. Nie ukazał się za jego życia debiutancki tom wierszy "Kat bez maski" złożony w Wydawnictwie Literackim. Po śmieci Bursa stał się poetą otoczonym legendą, poetą czytanym i komentowanym przez innych poetów.

Pierwszy tom jego wierszy – zatytułowany po prostu "Wiersze" - ukazał się w 1958 roku. Pośmiertnie Andrzej Bursa otrzymał nagrodę za najlepszy debiut poetycki na II Festiwalu Młodej Poezji w Poznaniu. Sam stał się patronem nagrody poetyckiej, jego wiersze i prozę wydawano później kilka razy, do słów jego wierszy powstawały piosenki, powieść "Zabicie ciotki" zekranizowano, a próba dramatyczna - "Zwierzęta hrabiego Cagliostro" - doczekała się adaptacji radiowej.

Legendę Andrzeja Bursy przez lata wzmacniały nieprawdziwe pogłoski o tym, że jego śmierć była samobójstwem. A jak było naprawdę? Jak dziś twórca ten jest obecny w świadomości czytelników? Czy dziś czytamy jego utwory inaczej niż w latach 50.? O tym w nagraniu audycji, w której pojawia się również - z nagrań archiwalnych - sam Andrzej Bursa.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Ewa Dunaj (poetka, tłumaczka, krytyk literacki, autorka monografii twórczości Andrzeja Bursy), Jan Guntner (aktor, reżyser, współzałożyciel Piwnicy pod Baranami, przyjaciel od czasów szkoły podstawowej Andrzeja Bursy), Wojciech Bonowicz (poeta, krytyk, autor opracowania "Bursa. Dzieła (prawie) wszystkie")

Data emisji: 14.10.2018

Godzina emisji: 20.00

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Bonowicz: Bursa uczy rewizji własnej postawy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 17:00
- Bursa jest bardzo ciekawy głównie przez to, że był kimś, kto siebie samego potrafił zakwestionować, swój własny sposób bycia w literaturze - mówił Wojciech Bonowicz, który przygotował wydanie "Dzieł (prawie) wszystkich" Andrzeja Bursy.
rozwiń zwiń