Rozmowa wahadła z budzikiem. Zegary w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:12
Tematem audycji był czas, którego precyzyjne odmierzanie tak wrosło w naszą codzienność, że dziś trudno wyobrazić sobie życie podyktowane innym rytmem.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: annca/pixabay/cc/domena publiczna

W tym zabieganiu dopingują nas zegary - dawniej wahadłowe, z kukułką, z dewizką; dziś - budziki, zegarki na rękę i w telefonie. W audycji przyjrzeliśmy się bliżej kwestii odmierzania czasu na przestrzeni epok. Szukaliśmy refleksji dotyczących upływu czasu oraz zegarów - jego materialnych rekwizytów - w literaturze. Rozmawialiśmy  także o współczesnym odczuwaniu czasu oraz zastanawialiśmy się nad wagą tej kategorii dla współczesnych badań literaturoznawczych i kulturoznawczych.

Naszmy gośćmi byli: dr hab. Jan Zieliński z Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW oraz dr Ada Arendt z Instytutu Kultury Polskiej UW.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 4.11.2018

Godzina emisji: 20.00 

mko/pg

Czytaj także

100 historii w jednej książce. Poleca Agnieszka Budzińska-Bennett

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 17:30
- Miałam tę książkę już w kilku podróżach. Przy każdej przedstawianej w niej opowieści mogę się zatrzymać, nad każdą zastanowić, rozwinąć jakiś problem - opowiadała ceniona wykonawczyni muzyki dawnej o "Centurii. Stu krótkich powieściach rzek" Giorgio Manganelliego.
rozwiń zwiń