X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Budzińska-Bennett o wojnach na scenie muzyki średniowiecznej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 18:00
- Jest wiele ensambli, które mają tendencje hochsztaplerskie i liczą przede wszystkim na efekt i dobrą sprzedaż - mówiła w Dwójce Agnieszka Budzińska-Bennett, wokalistka, panistka i muzykolog.
Audio
  • Agnieszka Budzińska-Bennett o wojnach na scenie muzyki średniowiecznej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Agnieszka Budzińska-Bennett i Hanna Jrvelinen
Agnieszka Budzińska-Bennett i Hanna JärveläinenFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Mikołaj Gomółka 1200.jpg
Premiera płyty Chóru Polskiego Radia z psalmami Gomółki

Zdaniem śpiewaczki wykonawstwo muzyki średniowiecznej jest coraz mniej idealistyczne. - Od momentu, kiedy mamy dużo płyt i rynek, który nas chce, zrobiło się wiele zespołów i mamy różne drobny wojny. To trudny okres dla muzyki dawnej, bo słuchaczowi trudno jest ocenić stopień uczciwości wykonawców.

Artystka podkreśliła, że wszyscy interpretatorzy utworów sprzed wieków w mniejszym lub większym stopniu spekulują. - Nie miejmy złudzeń, że tak to brzmiało w czasach naszych przodków. My składamy pewne propozycje odczytania. To są rekonstrukcje i przypuszczenia, w końcu operujemy dźwiękiem, który przepadł 1000 lat temu. Ważne jest jednak uczciwe podejście do tego tematu.

Agnieszka Budzińska-Bennett wyjaśniła, na czym polega rzetelność w pracy nad muzyką dawną. W audycji wspominała swoje pierwsze zetknięcie z tą gałęzią twórczości. Śpiewaczka zdradziła, co sprawiło, że zapragnęła śpiewać jak pionierscy rekonstruktorzy muzyki średniowiecza.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Agnieszka Budzińska-Bennett (wokalistka, panistka i muzykolog)

Data emisji: 26.10.2018

Godzina emisji: 17.30

 bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ewolucja motetu na przestrzeni wieków

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 16:28
W audycji "Między dźwiękami" opowiadaliśmy o motecie, który zanim osiągnął szczyty artyzmu w dziełach Bacha czy Rameau, przebył długą drogę sięgającą swym początkiem średniowiecza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Capella Regia Polona zaczyna od triady największych kompozytorów baroku

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 17:57
- Rozumiem, że jest moda na barok polski, a z racji tego, że działamy przy Polskiej Operze Królewskiej oczywiście chcemy wystawiać dzieła polskie. Stwierdziłem jednak, że na początku dobrym pomysłem będzie pokazanie najwybitniejszych twórców baroku, czyli Händla, J. S. Bacha i Monteverdiego - mówił w Dwójce Krzysztof Garstka.
rozwiń zwiń