Polskie Radio
Section05
czas

Zarządzanie czasem - jak sobie z nim radzić?

Czas biegnie nieubłaganie, a ludzkość od wieków zastanawia się, jak nad nim zapanować. W dobie nowych technologii mamy wrażenie, że minuty uciekają jeszcze szybciej. Michał Kuryłek, finalista Plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni z 2022 roku i student medycyny z listy Forbes'a 25 under 25, podpowiada, jak efektywnie zaplanować swój kalendarz. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Oliwia Krettek czas zarządzanie czasem planowanie STYL ŻYCIA

Ludwik Zajdler. Astronom, który cały czas pilnował czasu

"Można powiedzieć, że pracował w tej dziedzinie, która najbardziej łączy astronomię z potrzebami dnia codziennego" – pisał astronom Krzysztof Ziołkowski o Ludwiku Zajdlerze i jego zasługach na polu kierowania tak zwaną służbą czasu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Główny Urząd Statystyczny historia Polski historia PRL HISTORIA astronomia zegary zegar czas II Rzeczpospolita II RP PRL obserwacje obliczanie długości Warszawa

Jak ująć i wykorzystać czas? Pomogą w tym kalendarze oraz teatr towarzyski

Czas upływa nieubłaganie. Nie da się go spowolnić ani rozciągnąć. Można jednak zarządzać nim w jak najlepszy sposób. Pomagają nam w tym oczywiście narzędzia, takie jak chociażby kalendarze. Pomocna może też być świadomość, że czas trzeba wykorzystać na to, co naprawdę sprawia nam radość. A tę może nam przynieś na przykład obcowanie z teatrem towarzyskim.
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra Trójka KULTURA czas

Zegary, pieniądze i władza. Skąd wzięła się zmiana czasu?

W ostatnią niedzielę marca znów rozpoczął się czas letni. Przestawiliśmy zegarki o jedną godzinę do przodu, w związku z czym pospaliśmy krócej. Odzyskamy ją jesienią, kiedy z kolei w nocy dodadzą nam jedną godzinę snu. Ale kto ją odda? I kto wymyślił, żeby ją zabrać?
Zobacz więcej na temat:  czas zmiana czasu kalendarz HISTORIA historia Polski PRL I wojna światowa II wojna światowa Rosja Niemcy USA Unia Europejska zegar zegary zegarek