Polskie Radio
Section05
czas

Zegary, pieniądze i władza. Skąd wzięła się zmiana czasu?

W ostatnią niedzielę października znów zostanie odwołany czas letni. Przestawimy zegarki o jedną godzinę wstecz, w związku z czym pośpimy dłużej. Zapłacimy za tę przyjemność wiosną, kiedy z kolei w nocy zabiorą nam jedną godzinę. Ale kto ją zabierze? I kto wymyślił, żeby ją zabrać?
Zobacz więcej na temat:  czas zmiana czasu kalendarz HISTORIA historia Polski PRL I wojna światowa II wojna światowa Rosja Niemcy USA Unia Europejska zegar zegary zegarek

"Jest darem od Boga". Filozof o czasie, życiu ziemskim i śmierci

- Czas jest darem od Boga. Darem, którym człowiek może odnaleźć sens swojego życia na ziemi. Dlaczego sens? Dlatego, że w tym czasie ziemskim zawiera się powołanie do wieczności - powiedział w audycji "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja" na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski, filozof i teolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wszystkich Świętych czas duchowieństwo religia katolicyzm chrześcijaństwo śmierć

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Czy nastąpi ostatni raz?

Zmianę czasu reguluje obowiązująca dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października". Niemal dwie dekady później na horyzoncie pojawiła się wizja rezygnacji z tego ustalenia, bowiem we wrześniu 2018 roku Komisja Europejska złożyła wniosek w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu. Jakie zapisy obowiązują obecnie?
Zobacz więcej na temat:  zmiana czasu społeczeństwo zegary czas czas pracy POLSKA prawo zegar Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej zegarek

Nadchodzi zmiana czasu z letniego na zimowy. Sprawdź, jak wpływa na nasz organizm

Już za kilka dni przestawimy zegarki - lub przestawią się one automatycznie - o jedną godzinę wstecz. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 31 października nad ranem wskazówki zegarów cofniemy z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy w marcu przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  zmiana czasu społeczeństwo zegary czas czas pracy POLSKA zdrowie zegar zegarek

Zmiana czasu na torach. Pociągi poczekają na czas zimowy

Wielkimi krokami zbliża się pożegnanie z czasem letnim i przejście na czas zimowy. Mimo, że od kilku lat mówi się w naszym kraju i w całej Unii Europejskiej o rezygnacji z tego zabiegu, na razie nic jednak nie wskazuje, by w Polsce na stałe zagościł jedynie czas letni. W ostatni weekend października nastąpi zatem zmiana czasu. Wskazówki zegara przestawimy wtedy z godziny 3.00 na 2.00. Na zmiany są już gotowi kolejarze, którzy dwa razy w roku, przy okazji zmiany czasu muszą modyfikować rozkład jazdy.
Zobacz więcej na temat:  kolej GOSPODARKA POLSKA czas

Spóźnienie. Kiedy wypada, kiedy nie można

Wymówek dotyczących spóźnienia się jest wiele. Co ciekawe – jedna z nich od niedawna jest prawdziwa. Jak udowodnili psychoterapeuci z Wielkiej Brytanii, spóźnianie się to efekt niewystarczającego docenienia samych siebie. Co więcej, ci sami naukowcy dowiedli, że osoby borykające się z tą przypadłością w blisko 80 proc. przypadków potrafią wykorzystać spóźnianie się na swoją korzyść.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Piotr Firan Paweł Turski czas