X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stwarzać bliskość. O Albrechcie Lemppie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 09:35
Bohaterem audycji był tłumacz literatury polskiej na język niemiecki, slawista, menadżer kultury, popularyzator literatury polskiej w Niemczech, twórca i szef ważnych instytucji budujących porozumienie polsko-niemieckie.
Audio
  • Wokół książki "Album Albrechta" (Strefa literatury/Dwójka)
Albrecht Lempp
Albrecht LemppFoto: Jacek Turczyk/PAP

"Stwarzał bliskość tam, gdzie jej nie było" - te słowa napisane przez niemieckich dyplomatów dotyczą Albrechta Lemppa - człowieka, który we wspomnieniach przyjaciół i znajomych zapisał się jako ktoś uśmiechnięty, mający poczucie humoru, pracowity, wymagający, inspirujący, wspaniały organizator i, jak o nim powiedziała Olga Tokarczuk, typ łagodnego przywódcy. Człowiek instytucja i człowiek oddany literaturze, który kiedyś napisał "Nie wierzę, żeby literaturę należało traktować jak instrukcje obsługi, czytać należy dla przyjemności".

Albrecht Lempp zmarł nagle w listopadzie 2012 roku. Miał 59 lat. Niedawno w Bibliotece "Więzi" ukazała się książka "Album Albrechta" z podtytułem: "Publicystyka, wspomnienia, żarty". Możemy w niej znaleźć teksty publicystyczne i krytycznoliterackie, fragmenty wywiadów, notatki, listy, fotografie Albrechta Lemppa, a także wspomnienia przyjaciół, m.in. polskich pisarzy, którzy go znali i cenili.

Kim był Albrecht Lempp? Co zrobił dla stworzenia bliskości między Polakami i Niemcami? JakiegoLemppa poznajemy dzięki tej książce? O tym w nagraniu audycji, w której wykorzystano także nagrania archiwalne: wywiad z zasłużonym tłumaczem z 2008 roku oraz wspomnienia na jego temat pisarzy Jerzego Pilcha, Andrzeja Barta i Pawła Huelle z 2012 roku.

***

Tytuł audycji: Strefę literatury 

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Elżbieta Lempp, Urszula Kropiwiec, Andreas Volk, Jacek Stanisław Buras i Andrzej Kopacki

Data emisji: 12.05.2019

Godzina emisji: 20.00

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bill Johnston. Ambasador polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 23:00
W audycji "Dwukropek" spotkaliśmy się z uznanym tłumaczem, który opowiadał o swojej miłości do literatury polskiej i roli przekładów we współczesnym świecie.
rozwiń zwiń